5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az FHB Csoport 502 millió forint konszolidált adózott veszteséget könyvelt el 2015 harmadik negyedévében az egy évvel korábbi 7,190 milliárd forint veszteség után - derül ki az FHB Jelzálogbank Nyrt.-nek a BÉT honlapján hétfőn közzétett gyorsjelentéséből.

A konszolidált, nemzetközi beszámolókészítési standardok (IFRS) szerint készült gyorsjelentés szerint ahhoz, hogy a kamatbevétel csökkenése ellenére a korábbi negyedévekhez képest jelentősen javult az eredmény, a díj- és jutalékbevételek emelkedése mellett a működési költségek és az egyéb ráfordítások mérséklődése járult hozzá.

A banki különadó és egyéb egyszeri tételek nélkül a bankcsoport adózott vesztesége 1,857 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, míg egy évvel korábban 1,113 milliárd forint, amit azzal magyaráz a jelentés, hogy a harmadik negyedévben - az elszámolással kapcsolatos feladatok miatt - az adott negyedévre jutó veszteségnél nagyobb mértékű céltartalék-felhasználás történt.

Az első kilenc havi adózott veszteség 5,797 milliárd forint, a tavalyi első három negyedévi 9,599 milliárd forinttal szemben, míg a banki különadó és egyéb egyszeri tételek nélkül 3,033 milliárd forint az egy évvel korábbi 1,830 milliárd forint után.

A jelentés megjegyzi, hogy az FHB a pénzügyi szervezetek különadóját teljesen elszámolta az első negyedévben, ugyanakkor a vezetőségi beszámoló elemzése és az összehasonlító mutatószámok a korrigált beszámolón alapulnak, amelyekben csak a különadó tárgyidőszakkal arányos részét mutatják ki.

A főbb eredménytételek közül a nettó kamatbevétel az előző negyedévhez képest 13,3 százalékkal csökkent, elsősorban azért, mert az alacsony kamatkörnyezet valamint a fair bank törvény végrehajtása következtében csökkentek a hitelkamatok. A nettó kamatmarzs az előző negyedévhez képest 17 bázisponttal, 1,53 százalékra szűkült.

A nettó díj- és jutalékbevételek összege 1,8 milliárd forintot tett ki, 36,6 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, míg negyedéves szinten 3,3 százalékkal nőtt.

A működési költségek harmadik negyedévi 4,7 milliárd forintos összege 8,5 százalékkal mérséklődött az előző negyedévihez képest. Az elszámoláshoz és forintosításhoz kapcsolódó feladatok miatt közel 355 millió forint rendkívüli működési költség terhelte eddig a bankcsoportot, ebből 156 millió forint a harmadik negyedévben.

A kockázati költségek nagysága 513 millió forint volt a harmadik negyedévben. Az értékvesztés állomány az előző negyedév végéhez képest 6,1 százalékkal, 1,8 milliárd forinttal csökkent.

A társult vállalkozások eredménye az első kilenc hónap során 744 millió forinttal, a harmadik negyedévben 141,5 millió forinttal járult hozzá az összes bevételhez.

Javuló NPL-ráta, fedezettség

A bankcsoport tőkemegfelelési mutatója szeptember 30-án 11,5 százalék, az elsődleges alapvető tőke elemek figyelembevételével számított CET1 mutató 8,5 százalék volt.

A bank konszolidált mérlegfőösszege szeptember végén 748,1 milliárd forint volt, 0,7 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévinél, és 1,6 százalékkal az egy évvel korábbinál.

A lakosságnak a harmadik negyedévben 6,8 milliárd forint hitelt helyezett ki a bankcsoport, az előző negyedévinél 89, az egy évvel korábbinál 38 százalékkal többet, míg az első kilenc hónapban közel 14 milliárd forint volt a lakossági hitelkihelyezés.

A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) iránt a jelentés szerint nagy a kereslet, az FHB-nál szeptember 30-ig 391 igénylést fogadtak be, és 218 folyósítás történt több mint 247 millió forint összegben.

A vállalati hitelkihelyezések volumene a harmadik negyedévben meghaladta a 13,8 milliárd forintot, szeptember végéig pedig 28,8 milliárd forint volt. A negyedéves kihelyezés az egy évvel korábbit 77, a második negyedévit 58 százalékkal haladta meg. A hitelek bruttó állománya szeptember 30-án 326,4 milliárd forint volt.

A problémás hitelek állománya a harmadik negyedévben közel 5 milliárd forinttal csökkent június végéhez képest elsősorban portfoliótisztítás, kisebb részben a forinthiteleket érintő elszámolások következtében, míg 2014. szeptember 30-hoz viszonyítva 28,4 százalékkal mérséklődött, jelentős részben a devizahitelek elszámolásával összefüggésben. A nem teljesítő hitelek aránya (NPL) az előző negyedév végi 18-ról 16,5 százalékra csökkent, míg egy évvel korábban 20,5 százalék volt. A problémás portfolió fedezettsége 52,2 százalék, míg június végén 50,9 százalék volt.

A bankcsoportnál elhelyezett - nem konszolidált - megtakarítások nagysága egy negyedév alatt 30 milliárd, 12 hónap alatt több mint 211 milliárd forinttal nőtt és szeptember 30-án meghaladta a 781 milliárd forintot.

A betétek egy év alatt 10,5 százalékkal emelkedtek, és szeptember végén 328,846 milliárd forintra rúgtak.

A jelzáloglevelek könyv szerinti állománya szeptember végén 193,5 milliárd forintot tett ki, éves szinten 9,6 százalékkal nőtt, a kötvényeké pedig 13,8 százalékkal, 91 328 milliárd forintra csökkent.

A részvényesi vagyon egy év alatt mintegy 8,9 milliárd forinttal, 9,8 százalékkal, a harmadik negyedévben 269 millió forinttal mérséklődött.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!