3p

Gyakran hallani egy-egy régebbi okostelefon vagy tablet használójától, hogy „jó még ez nekem”, nem cserélem le”. Sok esetben persze ez a „nincs pénzem újabbra” szinonimája, de a felmérések szerint egyre többen halasztják el kütyüik lecserélést, vélhetően azért, mert igazán nagy fejlesztéssel nem rukkoltak elő a gyártók az elmúlt években.

Kevés nagyobb közhely létezik annál kütyütémában, minthogy az iPhone 2007-es megjelenése újraértelmezte az iparágat. De valóban, azóta nem igazán tudtak hasonló volumenű újítással előrukkolni a gyártók, akármennyire is szeretnék velünk elhitetni, hogy aktuális csúcskészülékük „forradalmi változást hoz az életünkbe”.

Persze a vállalatok eladási statisztikái folyamatos növekedést mutatnak, de ezt nagy részben olyan fejlődő piacok mozgatják, mint Kína, India, vagy Kolumbia. A fejlett országokban viszont ahogy elül a "hype" egy-egy készülékkel kapcsolatban egyre inkább a racionális döntés kerül előtérbe, legalábbis erre utal az a felmérés, amelyről az eMarketer adott hírt.

A tavaly novemberben készült kutatás legfontosabb megállapítása, hogy a „nagy négyes”, vagyis az okostelefonok, a tabletek, az okos TV-k és laptopok szegmensében egyre kevesebben tervezik, hogy a következő egy évben újat vásárolnak. A telefonok esetében még nem olyan vészes a helyzet, hiszen a 2013 novemberi állapothoz képest mindössze 4 százalékponttal csökkent a „cserélők” aránya, de 54 százalékkal, még mindig többségben vannak. A tabletek esetében ugyanakkor 44-ről 38-ra esett az arányuk, ami nem is csoda, hiszen a tartalomfogyasztásra szánt eszközök valóban hosszabb élettartamúak, mint a mobilok.

Egyre kevesebben tervezik lecserélni kütyüjeiket a következő 12 hónapban
(Forrás: eMarketer)

A TV-k esetében 44-ről 36 százalékra zuhant az arány egy év alatt, a laptopoknál pedig 41-ről esett szintén 36 százalékra.

A további szórakoztatóelektronikai-eszközök között is inkább azok vannak többségben, ahol egyre kevesebben váltanának. A kevés kivétel közé tartoznak a játékkonzolok, vélhetően azért, mert az Xbox One és a PS 4 most érkeztek el oda, hogy már érdemes legyen beruházni rájuk, bár a 26 százalék nem mondható túl magasnak. Érdekesség, hogy hagyományos TV készülékek cseréjét 2013-ban még 17 százalék tervezte, tavaly pedig már csak 1, vagyis ezeknek végleg leáldozott.

Visszatérve a telefonokra, az idei évben az iPhone méretnövekedése még megtolhatja a lecserélési kedvet, legalábbis az Apple fanok között, de ha jövőre csak egy erősebb készülék vagy kicsivel vékonyabb érkezik, nem biztos, hogy sokan vágynak majd a legdrágább kivitelre. Ugyan ez a helyzet az iPad-el is, amelyből a második generáció még mindig a futtatja a legújabb operációs rendszert (iOS 8), így sokan nem biztos, hogy racionális döntésnek tartják az újabb generáció beszerzését.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!