Az álláspiaci "szerencsét" nagymértékben meghatározza, milyen szintű az iskolai végzettség, mennyire kapós a szerzett tudás, melyik régióban akar elhelyezkedni a pályakezdő, s milyen hozzáállással keres üres posztot. Tanító, közgazdász, mezőgazdasági mérnök, irodai adminisztrátor, középiskolai tanár, jogász, óvónő, szociális munkás - ezekben a szakmákban szeretne elhelyezkedni a legtöbb állástalan friss diplomás, egyelőre hiába.
A legtöbb munka nélkül lévő fiatalnak csak általános iskolai végzettsége van, vagy még az sem, számuk meghaladja a 15 ezret. Ugyanennyien vannak állás nélkül azok, akik most fejezték be a középiskolát. Vagyis a regisztráltak csaknem egyharmada szakközépiskolát, technikumot vagy gimnáziumot végzett. Folytatódik
az a tendencia, miszerint ha valaki megelégszik az érettségivel, a diplomások hada kiszorítja a munkaerőpiacról, ha pedig továbbtanul, más középfokú végzetteket szorít ki ő maga.
Szakértők szerint a fiatalok gyakran saját maguknak köszönhetik, hogy nem tudnak elhelyezkedni. Ahhoz, hogy egy kevés tapasztalatot szerzett pályakezdő munkát találjon, legalább száz megfelelő állást kell megpályáznia, sokan azonban néhány kudarc után feladják. A fiatalok hozzáállásáról Horváth Éva csak ennyit mond: siralmas! A Jobserver Kft. ügyvezetője szerint a munkaerőpiac "elkapatta" a mérnököket, irreális bérigénnyel lépnek fel. Jobb a helyzet a tömegképzésen végzett fiataloknál, sokuknak csak egyetlen célja van, bármi áron elhelyezkedni - áll a Világgazdaság cikkében.