A bizottság előírná, hogy az említett vállalatoknak bizonyíthatóan és egyértelműen ugyanazoknak a szétválasztási követelményeknek kell megfelelniük, mint az uniós vállalkozásoknak. A bizottság jogosult fellépni, ha egy fölvásárló vállalkozás nem képes bizonyítani, hogy mind közvetlenül, mind közvetve független az energiaszolgáltatói és termelői tevékenységektől.
A javaslatcsomag középpontjában a nagyobb fogyasztói választékra, a tisztességesebb árakra, az energiafelhasználásból eredő környezetszennyezés csökkentésére és az ellátásbiztonságra irányuló törekvés áll. Egyúttal Brüsszel biztosítani kívánja minden uniós lakos számára az energiaszolgáltatók közötti valódi választási lehetőség előnyeit.
A várakozásoknak megfelelően a csomag javasolja a szétválasztást a hálózati tulajdonjog és a hálózatüzemeltetés tekintetében. "Ugyanaz a vállalkozás a jövőben nem lehet az átviteli hálózat tulajdonosa, ha egyúttal energiatermelői vagy szolgáltatói tevékenységgel is foglalkozik" - áll a javaslatban, amelyet még az EU-tagországoknak is el kell fogadniuk.
A bizottság ugyanakkor a tagállamok közti nézeteltérések megoldásának érdekében javasolt egy második megoldási lehetőséget az úgynevezett vertikálisan integrált vállalatoknak (ez a jellemző mások mellett Magyarországra is): "a független átvitelirendszer-üzemeltető elvének alkalmazása ... lehetővé teszi, hogy vertikálisan integrált vállalatok tulajdonosai maradjanak a hálózatnak, de azzal a feltétellel, hogy a hálózati vagyont egy tőlük valóban teljesen független vállalkozás, illetve testület működteti".
A brüsszeli testület javasolta egy, a tagállamok energiapiaci szabályozó hatóságainak együttműködését elősegítő ügynökség létrehozását is, amelynek hatásköre kiterjedne ugyan jogilag kötelező erejű döntések meghozatalára, de csak kiegészítő szerepet játszana a tagállamok szabályozó hatóságai mellett.
A bizottság intézkedéseket javasolt a tagállami nemzeti szabályozó hatóságok függetlenségének megerősítésére és garantálására, és ajánlotta azt is, hogy az átviteli-, illetve szállításirendszer-üzemeltetők európai hálózatot hozzanak létre.
A Gazprom orosz energiaóriás Brüsszelben közleményt adott ki, jelezve, hogy tanulmányozza a csomagot. Megfigyelők szerint a külföldi befolyásszerzők elleni bizottsági biztosítékok elsősorban az orosz energiaóriásokat célozzák. A Gazprom ugyanakkor leszögezte: osztja az EU azon célkitűzését, hogy hosszú távon biztosítsák az uniós energiaellátás biztonságát.
MTI/Menedzsment Fórum