Kóka János elmondta, hogy az augusztus 24-én megnyíló pályázatokon 2000-2500 pályázó kaphat 600 ezertől 500 millió forintig vissza nem térítendő támogatást beruházásának felére, harmadára.
Bajnai Gordon emlékeztetett arra, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv 15 operatív programjáról a tárgyalások lezárultak az Európai Bizottsággal, nem maradt nyitott kérdés, a dokumentumok formális jóváhagyása várható a következő hetekben.
A támogatásra pályázók fele kkv
Bajnai Gordon elmondta, hogy az év elején meghirdetett és nemrégiben lezárult gazdaságfejlesztési pályázatokat kétszeresen túljegyezték a pályázók. A mintegy 25 milliárd forintos keretre 48 milliárd forintot igény érkezett. Nagy volt az eltérés a régiók aktivitása között, a lezárult kiírásokra a legtöbb pályázatot Dél-Alföldről adták be, a legtöbb forrást Észak-Magyarországról igényelték, legkevésbé a Dél-Dunántúli régió volt aktív. Az 50-500 millió forintos támogatásra pályázók mintegy fele kis- és középvállalkozás volt. Az összes eddigi pályázók között a nagyvállalati kör 5 százalékot tett ki, és az igénylések 35 százalékát jegyezték.
A most meghirdetett pályázatok között az induló vállalkozások komplex technológiai korszerűsítésre a hátrányos helyzetű kistérségekben 3,294 milliárd forint keretre pályázhatnak 35-500 millió forint támogatásra. A támogatás mértéke 30 százalékos, és várhatóan 35-40 pályázónak jut forrás.
A nemzetközi szolgáltató központok létrehozására, fejlesztésére kiírt pályázati keret 2,22 milliárd forint, amelyből maximálisan 500 millió forint támogatást lehet nyerni a beruházás 30 százalékára. A várható nyertesek száma 5-8.
A vállalati folyamatmenedzsment támogatására 1,603 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből 3-20 millió forint támogatás igényelhető a fejlesztés 50 százalékára. Minőség-, környezet és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatására 955 millió forintot szánnak, amelyből 600 ezer forint és 2,25 millió forint közötti támogatás kérhető.
Milliárdos támogatás e-kereskedelemre
E-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatás támogatására 1,392 milliárd forint keret áll rendelkezésre, ebből 3-20 millió forint támogatás igényelhető. A hat konvergencia régióra vonatkozó GOP-os pályázati kiírások tükörpályázatait a Közép-Magyarországi Regionális Operatív Programban is meghirdették.
A Közép-Magyarországi régióban a leghátrányosabb kistérségekben induló vállalkozások 1,482 milliárd forint keretre pályázhatnak munkahelyteremtésre. Továbbá nemzetközi szolgáltató központok létesítésére 960 millió forint keretre, vállalati folyamat-menedzsment támogatására 412 millió forint keretre, minőség-, környezet és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatására 162 millió forint keretre, e-kereskedelem és egyéb e-szolgáltatások támogatására 412 millió forint keretre lehet pályázni.