2p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japán déli részén újraindították kedden a szigetország első olyan nukleáris reaktorát, amely már megfelel a fukusimai katasztrófa nyomán kidolgozott szigorúbb biztonsági előírásoknak.

Az üzemeltető Kyushu Electric Power társaság szóvivője hivatalosan közölte kedd délelőtt, hogy a szendai atomerőmű első blokkját a terveknek megfelelően beindították.

A lépés Japánnak a nukleáris energiához való visszatérését jelzi négy és fél évvel azután, hogy a 2011. március 11-i nagy erejű földrengés és pusztító szökőár nyomán a Fukusima-1-es erőmű három blokkja is leolvadt. A katasztrófa okozta sugárszennyezés miatt a térségben 160 ezer ember vesztette el otthonát, s a történtek Japánban és világszerte vitát váltottak ki a nukleáris energia biztonságosságáról.

A katasztrófa egyik következményeként nagyjából két éve mind a 43 üzemképes japán kereskedelmi reaktort leállították, biztonsági rendszereik megújításáig.

A délnyugati Kjúsú szigetét árammal ellátó szendai erőmű 1-es reaktorának beindítása nagy sikert jelent az atomenergiához való visszatérést szorgalmazó Abe Sindzó kormányfő számára.

A Tokiótól alig ezer kilométerre délre lévő, 31 éves blokk péntektől már energiát is termel, szeptember elejére pedig elérheti teljes áramtermelő kapacitását. Az erőmű második reaktorát a tervek szerint októberben indítják újra.

Az atomerőműveket üzemeltető konszernek Japán energiaszükségletét jelenleg hőerőművek segítségével fedezik, ezek működtetéséhez azonban drága kőolajat és földgázt kell behozni a nyersanyagban szegény országba.

A fukusimai szerencsétlenséget megelőzően Japán áramszükségletének körülbelül egyharmadát atomenergiából fedezte, így a kormány a társadalmi ellenállás dacára vissza óhajt térni a nukleáris erőművek használatához. A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a lakosság többsége ellenzi ezt a tervet.

Hétfőn mintegy 200-an tüntettek a szendai atomerőmű előtt. A demonstrálók között volt Kan Naoto is, aki a fukusimai szerencsétlenség idején Japán kormányfői székében ült, és még hivatali ideje alatt a nukleáris energia szószólójából annak határozott ellenzőjévé vált. Kan néhány tucat tüntetővel együtt kedden is megjelent a helyszínen.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!