3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrán versenyhatóságok engedélyezték, hogy a Roshen Confectionery Corporation 50 százalék feletti tulajdonrészt vegyen a Bonbonetti Choco Kft-ben - jelentették ukrán lapok hétfőn. Nyáron a két cég már aláírt egy stratégiai megállapodást, de akkor még nem volt szó tulajdonrész megvételéről. Mfor.hu-háttér.

Meglepetésre ukrán kézbe kerülhet a Bonbonetti

A Kijev Post hétfői cikke szerint az ukrán Monopóliumellenes Hatóság engedélyezte, hogy a Roshen Confectionery Corporation 50 százalék feletti tulajdonrészt szerezzen a magyar Bonbonetti Choco Kft-ben. A magyar cég egyelőre semmilyen hivatalos tájékoztatást nem adott a tervezett felvásárlásról, de ha megvalósul az akvizíció, akkor olyan márkák kerülhetnek ukrán kézbe, mint például a Tibi csoki, a Cherry Queen konyakmeggy vagy a Bonbonetti.

A Bonbonetti Choco Kft. még idén júliusban adott ki egy rövid közleményt arról, hogy stratégiai együttműködésre lép a Roshennel. "A beszerzési, termelési és értékesítési területeket átfogó együttműködés célja a Bonbonetti márka európai erősítése és terjeszkedésének elősegítése. A több mint tízezer alkalmazottat foglalkoztató, közel 1,2 milliárd dollár árbevételű Roshen a világ 15. legnagyobb édességgyártó vállalata. Gyártási mennyisége több mint 450 000 tonna" - olvasható a cég akkori közleményében. A nyáron azonban még nem volt szó tulajdonszerzésről, illetve a Bonbonetti eladásáról.

Az ukrán lap cikke szerint a Roshennek Kijevben, Mariupolban vannak gyárai, emellett Ukrajna Vinnyica régiójában van két további gyáruk, egy farmjuk és egy tejüzemük. Ukrajna mellett a cég jelen van Oroszországban és Litvániában is egy-egy gyárral. A lap adatai szerint a Roshen 200 féle édességet gyárt, többek között csokoládét, gumicukrot, kekszeket, ostyákat. Ukrán hírek szerint a társaság tulajdonosa Petro Porosenko ukrán gazdasági miniszter.

Nyereség és veszteség között lavíroztak

Ukrán sajtóhírek szerint a Roshen az Európai Unióban szeretne terjeszkedni, ezért vetett szemet a Bonbonettire. A cég az elmúlt évben többször is tulajdonost váltott, 2007-ig Stollwerck Budapest Kft. volt a neve, ebből következően a német Stollwerck érdekeltségébe tartozott. A vállalat nyilvános cégbírósági beszámolója szerint 2001-ben formálisan is a Stollwerck AG volt a 85 százalékos tulajdonosuk, majd 2002-től a Triász-Perry Kft. volt megjelölve 100 százalékos tulajdonosként. Ezt követően 2007 elején a ciprusi Mablesoft Limited vette meg a céget, melyet akkor kereszteltek át Bonbonettire, a tavalyi beszámoló szerint még 2011 végén is a Mablesoft volt a tulajdonos.

A vállalat gazdálkodását vizsgálva az látszik, hogy évről évre 10 milliárd forint feletti árbevételt tudtak realizálni, de emellett sem tudott tartósan nyereséges lenni a Stollwerck Budapest, majd a Bonbonetti Choco sem. Árbevétel szempontjából a legjobb év 2004 volt, amikor 14,5 milliárd forintos forgalmat bonyolított a cég, emellé azonban 0,9 milliárdos mérleg szerinti veszteség párosult. Legnagyobb profitját 2007-ben érte el a társaság, de akkor is mindössze 0,4 milliárd forintot tett ki a nyereség.

Érdekesség, hogy a cég folyamatosan a magyar piacon volt erősebb, de 2005-ig rendre volt számottevő exportbevétele is. Utána viszont zsinórban négy évig nulla volt a Magyarországon kívüli értékesítésük, majd 2009-től ismét évi 3 milliárd forint feletti exportbevételt realizáltak.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!