3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia cégcsoport hazánkról történő kivonulása igencsak mély nyomokat hagyott azoknál az érintett kereskedelmi láncoknál is, melyek átvették az üzleteket. Megnövekedett költségek és megcsappanó profit lett az eredmény a CBA és az Auchan esetében is.

A CBA Kereskedelmi Kft. éves beszámolója szerint 2012-ben az előző évinél 5 milliárddal több, 36,3 milliárd forintos bevételt sikerült realizálni, ami sokkal inkább terjeszkedésnek köszönhető, mint a forgalom megugrásának. Ezt erősíti nemcsak általánosságban a statisztikai hivatal kiskereskedelmi statisztikája, mely a tavalyi évben rendre csökkenést mutatott, de a beszámoló kiegészítő mellékletében feltüntetett létszámadatok is.

A személyi jellegű ráfordítások 1 milliárd forinttal emelkedtek, 3,1 milliárdot fizetett ki a cég ilyen címen. A növekedés oka, hogy 50 százalékkal növekedett a vállalat alkalmazotti létszáma. Míg 2011-ben még 602 főt foglalkoztattak átlagosan, addig tavaly már 966-ot. Ezen belül a fizikai dolgozók 419 fős létszáma 722-re emelkedett, a szellemieké pedig 171-ről 216-ra.

Ebben egyébként az is szerepet játszhatott, hogy 48 Match és Profi áruházat szerzett meg a francia Delhaize-csoport kivonulása után, bár ebben csak év vége felé sikerült a két cégcsoportnak megállapodni, és sajtóinformációk szerint még az idei évben sem sikerült teljesen átvenni az üzleteket. Legalábbis erre következtettek abból, hogy még februárban és márciusban is voltak működő Match üzletek egyes plázákban.

A beszámolóra visszatérve, a CBA már üzemi szinten sokat veszített a nyereségességéből előző évhez képest. 2011-ben ezen a soron még 263 millió forint szerepelt, most viszont már "csak" 134,3. Ehhez még hozzájött az, hogy majdnem a duplájára emelkedett a cég által fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások. Így a pénzügyi eredmény sorom 27,3 milliós veszteséget tüntettek fel, ami tovább apasztotta az üzemi eredményt.

Végeredményben adózás előtti eredménye a CBA-nak 117,9 millió forint volt, amiből 38,5 milliós adófizetési kötelezettséget is teljesített, és végül 79,4 milliós nyereséggel zárhatták 2012-t. 2011-ben még 327,2 millió forintot tudtak "zsebre tenni".

Auchannál is felvásárlás volt a porondon

Az Auchan Magyarország Kft. szintén terjeszkedett 2012-ben és szintén a már fentebb említett Delhaize-csoport kivonulása révén. Csak ők a 7 darab Cora áruházat vették át, melyeket októberben meg is nyitottak. Ez pedig jelentős változásokat is eredményezett a tavalyi év gazdasági eseményeiben - hívják fel a figyelmet a kiegészítő mellékletben.

Az Auchan a 2011-es 237,8 milliárd forint után 252,9 milliárdos árbevételt tudott realizálni 2012-ben.

Az anyagjellegű ráfordítások 15 milliárddal 236 milliárd forintra növekedtek, míg a személyi jellegű ráfordítások 16,9-ről 18,4-re. Ez a nagyobb alkalmazotti létszámmal magyarázható: a 2011-es 5206 fő tavaly 6007-re emelkedett. A szellemi dolgozók létszáma kvázi a felére csökkent, míg a fizikai dolgozóké szinte megduplázódott.

Így végeredményben üzemi szinten az Auchan 3,1 milliárdos veszteséget realizált, ami az előző évinél 1,5 milliárddal kedvezőbb. Ezt azonban sem a pénzügyi eredmény, sem a rendkívüli eredmény nem tudta feljavítani és végül a 2011-esnél is nagyobb, 10,1 milliárd forintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a társaság a tavalyi évben.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!