3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A változásmenedzsment fogalmának tisztázásához előbb a változás két alapvető fajtáját kell megkülönböztetnünk. Az elsőfokú vagy morfostatikus változás egy adott rendszeren belül zajlik, amely maga változatlan marad. A másodfokú vagy morfogenetikus változás magának a rendszernek a megváltozása.

A változásmenedzsment fogalmának tisztázásához előbb a változás két alapvető fajtáját kell megkülönböztetnünk.

Az elsőfokú vagy morfostatikus változás egy adott rendszeren belül zajlik, amely maga változatlan marad. A másodfokú vagy morfogenetikus változás magának a rendszernek a megváltozása.

Hétköznapi példával élve: elsőfokú változást okozó beavatkozás például, amikor fázunk vagy melegünk van, és följebb vagy lejjebb tekerjük a radiátor szabályozógombját. Ezzel csupán a munkapontot, a rendszer üzemállapotát változtatjuk, miközben maga a fűtési rendszer nem változik. Ha viszont a központi fűtés végképp elhasználódik, vagy ha beköszönt egy újabb jégkorszak, akkor már hiába tekergetjük a szabályozógombot, nem tudjuk befűteni vele a lakást. Másodfokú változásra van szükség: át kell tervezni és át kell alakítani a fűtést, vagy teljesen új fűtőrendszert kell tervezni és beépíteni a régi helyett.

A Menedzsmentfórumon is definiált menedzsment funkciók közül az irányítás morfostatikus változásokat hoz létre, míg az áttervezést követő átszervezés eredménye morfogenetikus változás. A vezetés jóval fontosabb szerepet játszik a morfogenetikus változtatások menedzselésében, mint a morfostatikus beavatkozásokban. (A harvardi Kotter prof. "leading change", azaz változásvezetés nevű irányzata teljes egészében erre a vezetési oldalra koncentrál, eltérően az átfogóbb "managing change", azaz változásmenedzsment felfogással.)

A változásmenedzsment a másodfokú változtatások menedzselésével foglalkozó menedzsment szakterület.

A megváltoztatandó rendszer sok minden lehet: társasági forma, szervezeti felépítés, üzleti stratégia, termékválaszték, gyártási eljárás, gyártórendszer, információrendszer, személyzeti politika, stb.
A szakterület gyökerei a XX. század közepéig, Kurt Lewin szociálpszichológiai munkásságáig nyúlnak vissza. Napjainkra széles körben elterjedt a menedzsment oktatásban, tanácsadásban, és - ami a legfontosabb - a mindennapi gyakorlatban. Magyarországon az első szervezett változásmenedzsment tanárképzést az Euro-Contact Business School szervezésében a brit központú The Open University, Business School oktatói végezték.

Sok más oktató kollégámmal együtt az ország különböző egyetemeiről magam is abban a csapatban tanultam, ahonnan szétszéledve ki-ki a maga egyetemén is elkezdte oktatni ezt a tantárgyat. Természetesen más csatornákon is bekerült az országba ez a diszciplina, és mára már örvendetesen elterjedt a hazai felsőoktatásban. Innen remélhetőleg a hazai vállalati gyakorlatba is egyre jobban bekerül.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!