"Óriási az elkeseredés a szakmában, a megszorító intézkedések több ponton is sújtanak minket. Tisztában vagyunk az államháztartás helyzetével, támogatjuk a stabilizációs szándékot, de ágazatunk most nagyon nehéz helyzetbe került" - mondta el lapunknak Thurzó Béláné, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének gazdasági alelnöke.
Elbocsátások és bezárásokAz érdekképviselet szerint a Gyurcsány-csomag hatására tovább romlik az idegenforgalmi és vendéglátó szakma amúgy is alacsony nyereségtermelő képessége. A megszorítások jelentős mértékben veszélyeztetik a vállalkozások pénzügyi stabilitását és működését, rövidtávon pedig visszavetik és válságba sodorhatják az ágazatot.
Thurzó Béláné úgy véli: a vállalkozások nagy részét önmagában az áfakulcs emelése is lehetetlen helyzetbe hozta, az ugyanis közvetlenül hat a vendéglátásra, a munkahelyi- és gyermekélelmezésre, valamint a cukrászatra. Az alapélelmiszerek adókulcsának 5 százalékos emelése ráadásul halmozottan jelenik meg a fogyasztók felé, ami biztos forgalomcsökkenéssel jár.
Az érdekvédelmi szervezet attól is tart, hogy az intézkedések hatására gyarapodik a fekete- és a szürkegazdaságban dolgozók aránya, ami tovább rontja a kötelezettségeinek tisztességesen eleget tevő vállalkozások versenyképességét.
"A külföldi turisták miatt valamivel jobb a helyzetük a fővárosi éttermeknek, de vidéken nagy a kilátástalanság. Sokan elbocsátásokkal és a nyitvatartási idő korlátozásával próbálják túlélni a válságos időszakot, de többen már most bezárták az üzletüket" - mondta a gazdasági alelnök.
Csökkentik a munkaidőtAz éttermek egy része - tartva a forgalom csökkenésétől - még nem emelte az ételek árát, az ugyanis visszavetné a vendégek számát. Igaz, becslések szerint 5-6 százalékos árnövekedés előbb-utóbb biztosan várható a vendéglőkben, akár még ebben az esztendőben. Mindezzel együtt olyan étterem is akad, amely emelés helyett árcsökkentéssel próbálkozik.
"Új vendégkör elérésével szeretnénk ellensúlyozni a forgalomcsökkenést, így a déli menü árát száz forinttal levittük. Bízunk benne, hogy az eddigieknél többen élnek majd a vonzóbb ajánlatunkkal" - mondta el az mfor.hu-nak a fővárosi Kiskacsa Étterem vezetője.
Kacsári Pál a költségek csökkentésére is tett lépéseket. Némiképp változtatott az étlapon, így több olyan étellel bővült a kínálat, amelynek olcsóbb az előállítása. Az alkalmazottak csökkentett munkaidőben dolgoznak, és az is előfordul, hogy a szakács viszi az asztalhoz az ételt.
"Ha kell én is beállok a pult mögé, vagy felveszem a rendelést" - mondta a vendéglő vezetője, aki szerint a beszerzések átstrukturálásával is lehet a kiadásokon spórolni. Az árukat például érdemesebb olcsóbb helyeken megvásárolni, bár arra ügyelni kell, hogy ez ne menjen a minőség rovására.
Kiss GergelyMenedzsment Fórum