3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén hatodik alkalommal megrendezésre került Távközlési és Informatikai Projekt Menedzsment Fórum keretében a szervezők szélesre tárták a kapukat. Ennek keretében nem csak a szűken vett info-kommunikációs szektor, hanem a gazdaság jóval szélesebb körét felölelve ismerhették meg a résztvevők a vezetők és a cégeknél futó projektek kapcsolatáról. A kerekasztal beszélgetés keretében Felső Gábor a Vivendi, Dalicsek István az MVM Rt, Miklós Gábor az MKB képviseletében illetve Steiner László osztották meg tapasztalataikat.

Steiner László szerint a projektek a versenyelőny megszerzésére irányuló lépések szervezett formában való megvalósítását jelentik. Rendkívül fontos, hogy mérni lehessen egy-egy projekt eredményét. Az olyan rendkívül gyorsan változó iparágban, mint amilyen a járműipar ennek talán még nagyobb a jelentősége, mint más "lomhább szektorokban".

Itt ugyanis nagyon sokszor vannak "kicentizve" az események. Mindennek nagyon pontosan, időre meg kell lennie. Egy modellváltás például nem csúszhat, mert a konkurencia megelőz minket. Rossz menedzselés esetén dollármilliókat veszíthet a cég. Ez korábban a Rábával is előfordult, ennek a következménye volt, hogy évekkel ezelőtt megszűnt az angliai üzemük.

A projektek során a sikerkritériumok tehát a feladatok, a megoldás és az ütemezés. Az ütemezés a fent említettek mellett azért is kritikus, mert a munkatársak nem értik meg, hogy ez a céget szolgálja és a versenytársakkal szemben kellene védekezni. Ehelyett befele kívánják magukat védeni azzal, hogy a projektekbe jelentős tartalékidőket tesznek bele. Ez pedig azért is káros, mert ennek tudatában jóval kevésbe lehet növelni a hatékonyságot.

A járműiparban folyamatosan zajlanak a projektek, nincs úgynevezett "business as usual". Javulás tehát kétféleképpen történhet, nagy tartalékok esetén "extenzív" módon, vagy projektekkel "intenzív" módon.

Itthon a tartalékok eltűnőben vannak, a "low cost country" mítosz véget ért. A versenyképesség - így az országé is - csak a hatékonyság növelésével valósítható meg. A magasabb hozzáadott értékhez magasabb tudás kell, ez viszont tanulást és időt igényel. Azonban a cégeknek és a gazdaságnak rövid távon is működniük kell!

Steiner László szerint a sikeres projekt csak abban az esetben valósítható meg, ha abba az érintetteket (stakholdereket) is bevonják. Ha a munkatársak érzik a támogatást és a bizalmat, akkor tudnak hatékonyan és kreatívan tenni a cégért. Ezt a támogatást pedig a felsővezetés adhatja meg. A sikerben tehát a oroszlánrésze van a menedzsmentnek, ahol a döntő az emberi tényező.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!