Steiner László szerint a projektek a versenyelőny megszerzésére irányuló lépések szervezett formában való megvalósítását jelentik. Rendkívül fontos, hogy mérni lehessen egy-egy projekt eredményét. Az olyan rendkívül gyorsan változó iparágban, mint amilyen a járműipar ennek talán még nagyobb a jelentősége, mint más "lomhább szektorokban".
Itt ugyanis nagyon sokszor vannak "kicentizve" az események. Mindennek nagyon pontosan, időre meg kell lennie. Egy modellváltás például nem csúszhat, mert a konkurencia megelőz minket. Rossz menedzselés esetén dollármilliókat veszíthet a cég. Ez korábban a Rábával is előfordult, ennek a következménye volt, hogy évekkel ezelőtt megszűnt az angliai üzemük.
A projektek során a sikerkritériumok tehát a feladatok, a megoldás és az ütemezés. Az ütemezés a fent említettek mellett azért is kritikus, mert a munkatársak nem értik meg, hogy ez a céget szolgálja és a versenytársakkal szemben kellene védekezni. Ehelyett befele kívánják magukat védeni azzal, hogy a projektekbe jelentős tartalékidőket tesznek bele. Ez pedig azért is káros, mert ennek tudatában jóval kevésbe lehet növelni a hatékonyságot.
A járműiparban folyamatosan zajlanak a projektek, nincs úgynevezett "business as usual". Javulás tehát kétféleképpen történhet, nagy tartalékok esetén "extenzív" módon, vagy projektekkel "intenzív" módon.
Itthon a tartalékok eltűnőben vannak, a "low cost country" mítosz véget ért. A versenyképesség - így az országé is - csak a hatékonyság növelésével valósítható meg. A magasabb hozzáadott értékhez magasabb tudás kell, ez viszont tanulást és időt igényel. Azonban a cégeknek és a gazdaságnak rövid távon is működniük kell!
Steiner László szerint a sikeres projekt csak abban az esetben valósítható meg, ha abba az érintetteket (stakholdereket) is bevonják. Ha a munkatársak érzik a támogatást és a bizalmat, akkor tudnak hatékonyan és kreatívan tenni a cégért. Ezt a támogatást pedig a felsővezetés adhatja meg. A sikerben tehát a oroszlánrésze van a menedzsmentnek, ahol a döntő az emberi tényező.
Vezetők, projektek, sikerek
Az idén hatodik alkalommal megrendezésre került Távközlési és Informatikai Projekt Menedzsment Fórum keretében a szervezők szélesre tárták a kapukat. Ennek keretében nem csak a szűken vett info-kommunikációs szektor, hanem a gazdaság jóval szélesebb körét felölelve ismerhették meg a résztvevők a vezetők és a cégeknél futó projektek kapcsolatáról. A kerekasztal beszélgetés keretében Felső Gábor a Vivendi, Dalicsek István az MVM Rt, Miklós Gábor az MKB képviseletében illetve Steiner László osztották meg tapasztalataikat.