4p

A Repülőtéri Forgalmi Dolgozók Független Szakszervezete (RFDFSZ) jelenlegi formájában nem fogadja el azt a bérfelzárkóztatási ajánlatot, amelyet a Budapest Airport (BA) szerdán nyújtott át számukra.

A szakszervezet az elutasítást azzal indokolja, hogy a bérfelzárkóztatási ajánlat több szempontból sem felel meg követeléseiknek.

RFDFSZ: a dolgozókon spórolnak

Egyrészt az "mindössze a 2004-es szintre hozná fel a 2003 óta nem rendezett minimálbéreket." Másrészt a repülőtér vezetősége "spórolna azáltal, hogy először növelné a béreket, és csak azután rendezné a bérfelzárkóztatást". Ezzel ugyanis megúszná a felzárkóztatott bérek megemelését, állítja az érdekképviseleti szerv az mfor.hu-hoz eljuttatott közleményben.

A bérfeszültségek meglétét egyébként mindkét fél elismeri. A szakszervezetek szerint ez annak a következménye, hogy a minimálbéreket 2003 óta nem emelték, noha azóta - a repülőtér forgalmának növekedésével párhuzamosan - kétszer is több mint tíz százalékos bérfejlesztésre került sor a cégnél. Így - ugyanazon munkakörön belül - a régebbi dolgozók fizetése lényegesen magasabb lehet, mint egy újonnan felvett munkavállalóé. (A differencia az RFDFSZ szerint akár 140-200 százalékra is rúghat.) A BA szerdai ajánlata szerint a bérfelzárkóztatás háromszáz munkavállalót érintene.

Szollár Domokos, a BA szóvivője korábban az MTI-nek úgy nyilatkozott: ha a szakszervezetek a javaslatot elutasítják, akkor munkaügyi közvetítő bevonására lesz szükség a további egyeztetéseken. Ebbe azonban valamennyi érdekképviseleti szervnek bele kellene egyeznie, tette hozzá. A közvetítő bevonását az RFDFSZ is támogatja, azonban a BA indoklását "mondvacsináltnak" tartja. Ha a repülőtér vezetése nem változtat véleményén, akkor bírósághoz fordulnak.

BA: nem megyünk 6,5 százalék fölé

Az RFDFSZ a legutóbbi hírek szerint 9,5 százalékos bérfejlesztést szeretne kiharcolni a ferihegyi dolgozóknak 2007-re. Ezzel szemben a BA menedzsmentje 6,5 százalékos béremelést ajánl, amiből 0,7 százalékot elkülönítene a bérkülönbségek csökkentésére. "A BA ezzel a javaslatával elérte teljesítőképessége határát. Innen nincs tovább" - válaszolta korábban az mfor.hu kérdésére Szollár Domokos.

Az RFDFSZ ebben az állításban kételkedik. Szerintük a menedzsment ezzel kapcsolatban törvényileg előírt információkat titkol el, ráadásul nap mint nap bővül a reptér forgalma, ezáltal nő a bevétele. Ezt azonban a tulajdonosok nem a több éve elmaradt bérfejlesztések rendezésére használják fel, teszik hozzá.

A szakszervezet szerint a BA ezáltal kikényszeríti, hogy "a tárgyalóasztal párti szakszervezetek drasztikus lépéseket tegyenek." Az RFDFSZ korábban több hétig tartó sztrájkot helyezett kilátásba, ha továbbra is eredménytelenek lesznek a tárgyalások.

Az idei bérfejlesztés kérdését már 2006 decemberében rendezni kellett volna, erre azonban a tulajdonosváltás miatt nem került sor. A BA Zrt. 75 százalékát még 2005 decemberében megvásárló, majd azt a közelmúltban a német Hochtief vezette konzorciumnak továbbadó brit BAA márciusban végül abban egyezett meg a szakszervezetekkel, hogy a bértárgyalásokat a BA-nál elnapolják, és négy héttel azután kezdik meg, hogy a Hochtief átvette a céget. Utóbbira június 6-án, az első konzultációra pedig július negyedikén került sor.

A tulajdonosváltás miatti bizonytalanság és a bérfejlesztésről szóló döntés elhúzódása miatt egyébként tavasszal a BA minden dolgozója egyszeri, 170 ezer forintos pénzbeli juttatásban részesült.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!