3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kockázati tőkebefektetések és üzletkötések száma egyaránt közel 40%-kal esett vissza, az európai helyzet súlyosabb, mint az amerikai –állapította meg az Ernst & Young és a VenturOne közös kutatásában.

Az év első negyedében a kockázati tőkebefektetők 185 tranzakcióban 639 millió eurónyi összeget fektettek európai kockázati tőke által támogatott társaságokba, ami a tranzakciók számát tekintve 38%-os, a befektetés összegét illetően pedig 39%-os visszaesést jelent 2002. negyedik negyedévéhez képest. Az európai piac az amerikai 12%, illetve 21%-os visszaeséshez képest is komolyabb hanyatlást mutat. A negyedik negyedévben tapasztalt lanyha befektetési kedv anomáliának tűnhet az egyébként erős visszaesést mutató általános trendhez képest.

A 2003. első negyedévi összesített adatok mindössze egy nyolcadát teszik ki a 2000. negyedik negyedévében tapasztalt csúcsnak. A befektetések száma és volumene valamennyi ágazatban megcsappant. Ez alól talán csak a kiskereskedelmi szektor képez kivételt, ahol a szektorbéli 51 millió euró összértékű befektetések túlnyomó részét, 48,5 millió eurós befektetéssel, egyetlen társaság - a brit Ocado (Hemel Hempstead) online élelmiszerkereskedő cég – teszi ki. Ez a legnagyobb összeg, amit európai cég az év első negyedében elért.

Steve Harmston, a VentureOne európai kutatásokért felelős igazgatója szerint a növekedés az egyébként is nagyobb későbbi fordulók túlsúlyának volt köszönhető. Az értékelés előtti középérték a negyedik negyedévi 3,5 millió euróról 3,8 millió euróra növekedett. Azonban ez jelentősen elmarad az előző évitől, amikor a középértékek az 5-6 millió eurós tartományban mozogtak.

A várakozásoknak megfelelően a legtöbb kockázati tőkeügylet Nagy-Britanniában zajlott le: 49 ügylet során összesen 191 millió euró értéknyi befektetés jött létre. Az általános visszaesés alól Írország az egyedüli kivétel, ahol is a befektetések jó ütemben haladnak, minek következtében a növekvő ír vállalatok már az összeurópai piac 8%-át teszik ki. A geopolitikai események világszerte rányomták bélyegüket a kockázati tőke mozgására, s ez alól Európa sem kivétel.

A már meglévő befektetések korlátozott likviditási lehetőségei az európai és amerikai befektetőkre egyaránt kihatnak. Ehhez jön még, hogy az európai kockázati befektetők – csakúgy mint amerikai társaik – továbbra is már meglévő portfoliókba fektetnek be – magyarázza a jelenséget Gil Forer, az Ernst & Young kockázati tőke tanácsadási csoportjának globális vezetője.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!