A Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tárolt cégkivonata alapján Tarsoly Csaba és felesége Quaestor-részvényeit is egyaránt zár alá vonta a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Vagyon Visszaszerzési Hivatala. A március 27-én bejegyzett döntés 26-ától hatályos. Mint ismert, ezen a napon állította elő a rendőrség Tarsolyt és két társát, kiknek előzetes letartóztatásáról vasárnap döntött a hatóság. A cégkivonat bejegyzése értelmében Tarsoly Csaba és felesége esetében is külön-külön 106 200 darab 1000 forint névértékű részvényt vettek zár alá.
A zárolás a többi Quaestor-céget is érinti. A Quaestor Financial Hrurira cégkivonata alapján ebben az esetben is történt vagyonzárolás múlt héten csütörtöki hatállyal, a cég Quaestor Pénzügyi Zrt. vagyonára vonatkozóan. A Hrurira ugyanis a botrány kirobbanása után lett többségi tulajdonos a pénzügyi zrt-ben.
A döntés a büntetőeljárásról szóló törvény 159. paragrafusának 7. pontja alapján történt, miszerint "ha a zár alá vétel elrendelése olyan késedelemmel járna, amely a zár alá vétel céljának elérését veszélyeztetné, az ügyész, illetve a nyomozó hatóság is elrendelheti a zár alá vételt. Ez esetben az indítványt a bíróság felé haladéktalanul elő kell terjeszteni".
A harmadik Quaestor-cég a Quaestor Értékpapír Zrt., melyhez a Magyar Nemzeti Bank rendelt ki felügyeleti biztosokat - akik átvették a cég irányítását - szintén érintett a hatósági zárolásban. Ebben az esetben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóiroda Vagyon-visszaszerzési Hatósága a saját vagyonelemek mellett a Tarsoly Csaba és a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó cégben lévő vagyonára is vonatkozik a zár.
Ugyanez történt a Quaestor Invest vagyonelemeivel kapcsolatban is, pontosabban azzal, ami a Quaestor Pénzügyi Tanácsadóhoz, illetve Tarsoly Csabához köthető.
Nem úszta meg az utazási iroda sem. A Quaestours esetében a pénzügyi tanácsadó cég vagyonelemeire március 26-i hatállyal szintén elrendelte a hatóság a zár alá vonást.
Bár már korábban történt bejelentés, a cégközlöny szerint továbbra sem jegyezték be a csődeljárást egyik társaság esetében sem.
Mindez azonban egyelőre nem jelenti azt, hogy a kötvényesek a pénzükhöz juthatnak több ok miatt sem:
- a kártalanításhoz először meg kell állapítani azt, hogy a fiktív kötvényesekre kiterjed-e a Befektető-védelmi Alap (Beva) garanciája
- amíg nem indul el a felszámolási eljárás, nem nyújtható be kárigény
- egyáltalán nem lehet tudni, hogy a most zár alá vont vagyonelemek mekkora összeget képviselnek, és azt sem, hogy mekkora nem zárolt vagyon áll még rendelkezésre.
mfor.hu