3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sólyom László köztársasági elnök aláírta az állami vagyonról szóló törvényt - közölte Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője. Mint ismert korábban az államfő visszaküldte a törvényt, amelyet bizonyos módosításokkal a parlament a múlt héten szavazott meg újra.

A parlament a múlt héten név szerinti szavazással fogadta el az állami vagyonról szóló törvény módosított változatát, amely szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökét, a korábbi változattal szemben nem a miniszterelnök, hanem a köztársasági elnök nevezi ki hat évre. A törvény hatályba lépésével megkezdődhet a szakértők által régóta szorgalmazott egységes állami vagyonkezelés.

A törvény melléklete felsorolja a tartós állami tulajdonban maradó társaságokat és a tartós állami tulajdoni részarányt. A listáról lekerült cégeket azonban nem feltétlenül értékesítésre szánják, van, amelyik állami tulajdonban marad, de minisztériumhoz kerül, mint például a Nemzeti Színház Zrt. A törvény eredetileg július 15-én lépett volna hatályba, a módosítás nyomán viszont a kihirdetéstől számított nyolcadik napon lesz hatályos. Az, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) megalakításának mi a határideje, a jogszabályból csak közvetve derül ki. Az biztos, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági és felügyelő bizottsági elnökeinek mandátuma az év végéig szól.

A köztársasági elnök által aláírt jogszabály egyik rendelkezéséből kiderül, hogy november 30-ig elvben már működnie kell az NVT-nek, hiszen a korábbi augusztus 31-diki határidő helyett november 30-ig kell átadnia a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. állami tulajdonú részvényeit az állami tulajdonú Regionális Fejlesztési Holding Zrt.-nek.

Az állami vagyon kezelését és a további privatizáció operatív feladatait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) veszi át a megszűnő Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt.-től és a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól. A Tanács hozza a stratégiai döntéseket, az MNV pedig vezeti az állami vagyonról a nyilvántartást, végrehajtja a tanács döntéseit és a vagyonnal kapcsolatos ügyekben képviseli az államot. Az állami tulajdonban lévő termőföldeket az MNV Zrt. az erre vonatkozó külön törvény rendelkezései, illetve az abban szabályozott földbirtok-politikai irányelvek szerint hasznosítja.

A vagyontörvény alapján központi költségvetési szerv állami ingatlant csak általános piaci feltételek szerint, ellenérték kikötésével használhat. A törvény megengedi, hogy a gazdasági társaságok állami tulajdonban lévő részesedéseit a munkavállalók MRP-program keretében megvásárolják.

A törvény szerint 100 százalékos tartós állami tulajdonban marad többek között a Magyar Államvasutak Zrt., a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., az Államadósság Kezelő Központ, a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. és az erdőgazdaságok is. A törvényjavaslathoz képest továbbra is 100 százalékos állami tulajdonban marad többek között a Szerencsejáték Zrt., a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft., a Mezőhegyesi Állami Ménes Lótenyésztő és Értékesítő Kft., a Concordia Közraktár Zrt. és a Tiszavíz Kft. is.

Jó néhány társaságban csökkent a tartós állami tulajdon aránya, amely többek között a Magyar Villamos Művek Zrt.-ben 75 százalék mínusz egy szavazatra mérséklődik.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!