2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Facebook-alapító Mark Zuckerberg és felesége, Priscilla Chan több mint 970 millió dollárnyi (221 milliárd forint) adományukkal a tavalyi év legbőkezűbb filantrópjai lettek.

A Zuckerberg házaspár az adománnyal, amellyel egy szilícium-völgybeli nonprofit szervezetet támogattak, az első lett azon a toplistán, amelyet a The Chronicle of Philantropy magazin állított össze az ötven legnagylelkűbb amerikai adományai alapján.

A toplista szereplői 2013-ban összesen 7,7 milliárd dollárt (1758 milliárd forintot) adtak át vagyonukból jótékony célokra, és további 2,9 milliárd dolláros (662 milliárd forint) támogatásra tettek ígéretet. A magazin szerkesztője szerint a korábbi évekhez képest az a legfigyelemreméltóbb fejlemény, hogy milyen sok jótékony adomány származik élő adakozóktól. Stacy Palmer szerint ez annak a jele, hogy javul a gazdasági helyzet, és az emberek kevésbé aggódnak a jövő miatt.

A szerkesztő ugyanakkor megjegyezte: a legnagyobb amerikai adományozók némelyike azért nem került idén a listára, mivel felajánlásaikat még korábbi években tették meg, így azokat a korábbi listákon jegyezték. A Micrososft társalapítója, Bill Gates feleségével, Melindával tavaly 181,3 millió dollárral támogatták alapítványukat, ám további 3,3 milliárd dollárt is kifizettek egy 2004-es felajánlásukat beváltva.

Az adakozók közül harmincan főiskolákat és egyetemeket támogattak, ugyanakkor ezen összegek zömét is tudományos és kutatási célra adták és nem épületekre, mint a korábbi években.

Az ötven adakozó közül tíz a halála után, végrendelete révén került a listára, köztük a második legnagyobb adományt nyújtó George Mitchell. A néhai texasi férfi az energia- és az ingatlanüzletből tett szert hatalmas vagyonára.

A harmadik legbőkezűbb adakozó a Nike elnöke, Philip Knight volt feleségével, Penelopéval. Ők 500 millió dollárt adtak rákkutatásra egy oregoni tudományos alapítványnak. Michael Bloomberg, korábbi New York-i polgármester 452 millió dollárt fizetett ki összesen a művészetek, az oktatás, környezeti kérdések, a közegészségügy és egyéb ügyek támogatására.

Az ötven toplistás közül 19 ember, illetve pár írta alá a Gates és Warren Buffett által 2010-ben indított kezdeményezést, amely alapján azóta a világ 120 leggazdagabb embere és családja mondott le vagyonának legalább feléről és adományozta azt jótékony célra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!