3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Többszörös botrányba keveredett a horvát élelmiszeripar zászlóshajója, a Podravka, aminek következményeként áttekinthetetlenné válhat pénzügyi helyzete, írja a Napi Gazdaság.

Az ügy még 2007-ben kezdődött, amikor a vállalat 65 millió kuna (9 millió euró) hitelt adott egyik versenytársának, az SMS-nek anélkül, hogy a cég akkori vezérigazgatója, Darko Marinac egyeztetett volna a felügyelőbizottsággal. A nagyvonalú kölcsönt azzal az indokkal nyújtották, hogy segítségével az SMS erősítheti termelését és marketingtevékenységét. 2009 márciusában aztán kiderült, hogy a vállalat a gazdasági válság miatt képtelen visszafizetni a hitelt, a Podravka csak a felszámolás sorsára jutott cég roncsaiból számíthat némi kompenzációra. A pénzügyi felügyeletnek azonban nem ez keltette fel az érdeklődését, hanem az, hogy az SMS a hitel felvételének évében csupán 43,6 millió kuna árbevételt ért el kevesebb mint 0,5 milliós nyereség mellett, ami eleve megkérdőjelezi a kölcsön ésszerűségét.A felügyelet és a sajtó azután szeptemberre kiderítette, hogy az ügy mögött vagy egy a Podravka ellen irányuló ellenséges felvásárlás megakadályozásának szándéka vagy a menedzsment titkos kivásárlási terve áll.

Az első esetben a norvég Rieber & Son ellen irányult volna az akció, amely 2006-ban jelezte, hogy megvenné a Podravka 37 százalékát. Ennek megelőzése céljából a Fima nevű horvát befektetési társaság vásárolt 10,6 százalékos részt a cégből, amihez a Merrill Lynch bankháztól vett fel hitelt és a pénzt átvezették az SMS könyvein. Ennek a kölcsönnek a fedezetét a Podravka részvényei adták, amikor ezek értéke csökkent, a Fima az SMS-en keresztül további pénzt pumpált a cégbe, hogy a Merrill ne tegye rá a kezét a biztosítékra. A Fima vezetősége szerint minden tranzakció a felügyeleti hatóságok tudtával és jóváhagyásával történt, sőt az üzlet a Podravka vezetőitől származó információ szerint politikai támogatást is élvezett. A titkos menedzsmentkivásárlásról egyelőre csak annyit tudni, hogy "Fűszer" fedőnéven futott, ami minden bizonnyal a Podravka leghíresebb termékére, a Vegetára utal.

Akármelyik forgatókönyv legyen is helytálló, a folytatódó pénzügyi, rendőrségi vizsgálatok és a sajtó kutakodása tönkreteszi a patinás cég imázsát, megkérdőjelezi pénzügyi átláthatóságát és üzleti stratégiáját. Helyi elemzők szerint a Podravka utat tévesztett, a befektetők menekülnek tőle, mert úgy látják, hogy a botrány és a menedzsment átalakulása miatt elmarad a vállalat szükséges átalakítása. Eközben a norvég Skagen Kon-Tiki befektetési alap 8,23 százalékos részesedést szerzett a cégben, amivel a Podravka negyedik legnagyobb részvényesévé vált. Hírek szerint a Skagen mögött a Rieber áll, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!