3p

A Nemzetközi Beruházási Bank közel 5 millió eurós 2020 első félévi nettó nyeresége több mint 70 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakánál.

A hatékony menedzsmenttel és a megfelelő időben meghozott vírusellenes intézkedésekkel magyarázza a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) közleményében, hogyan sikerült 2020 első felében az összes mutatóját javítania.

Varga Mihály pénzügyminiszter (j) és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) elnöke aláírja a nemzetközi pénzintézet székhelyének áthelyezéséről szóló megállapodást Budapesten, a Pénzügyminisztériumban (Forrás: MTI)
Varga Mihály pénzügyminiszter (j) és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) elnöke aláírja a nemzetközi pénzintézet székhelyének áthelyezéséről szóló megállapodást Budapesten, a Pénzügyminisztériumban (Forrás: MTI)

Aktivitásának bővülését tükrözi, hogy június végi 1,66 milliárd eurós mérlegfőösszege 22 százalékkal haladta meg a 2019 első félévit. Ez részben abból fakad, hogy a bank hitelekkel és befektetésekkel próbálta enyhíteni kilenc tulajdonos országában a Covid-19 miatt okozta nehézségeket. A bank tőkehelyzete erősödött, az június végén 375,8 millió eurót tett ki az egy évvel korábbi 339,6 millióval (ez több mint 10 százalékos növekmény). Köszönhetően a két legnagyobb részvényes, Oroszország és Magyarország hozzájárulásainak, aminek következtében az előbbi tulajdoni részesedése 45,4, míg hazánké 17,4 százalékra nőtt.

Az NBB jelentősen növelte a hitelkihelyezéseit és a garanciavállalásait a tagországaiban. Nettó hitelportfoliója több mint 7,6 százalékkal, 951,3 millió euróra emelkedett. Ennek 54 százaléka irányult a bank európai tagországaiba. A nem teljesítő hitelek aránya soha nem látott alacsony szintre (1,5 százalék) süllyedt. A nemzetközi és nemzeti fejlesztési intézményekkel közös finanszírozású projektek részesedése pedig a hitelportfolió 39 százalékát tette ki. 2014 óta a bank több mint 200 kereskedelemfinanszírozási ügyletet bonyolított le, 426 millió eurót meghaladó mértékben – emeli ki az NBB közleménye.

A bank június végi, 970,9 millió eurós hosszú távú forrásainak döntő része (889,7 millió euró) kötvénykibocsátásból származott. A koronavírus-járvány miatt bizonytalanná vált piaci helyzetben is sikerült az NBB-nek öt kötvényt piacra dobnia 2020 első felében, 283 millió eurót meghaladó értékben. 

Az NBB jelenleg több mint 180 céget és intézményt – bankokat, befektetési és nyugdíjalapokat, biztosítókat – finanszíroz 12 országban, Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Hollandiában, Horvátországban, Moldovában, Nagy-Britanniában, Németországban, Oroszországban, Romániában, Szlovákiában és Magyarországon.

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. például tegnap tette közzé a Budapesti Értéktőzsde honlapján, hogy a közvetett tulajdonában álló Szántód Balaland Family Ingatlanfejlesztő Kft. 9,84 milliárd forint értékű hosszú lejáratú beruházásihitelkeret-szerződést írt alá az NBB-vel a Szántódon épülő ötcsillagos hotel és élménypark fejlesztésének finanszírozására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!