3p

Borászatokban, kézműves sörüzemekben, sörgyárakban egyaránt fontos a teljeskörű fertőtlenítés. Ugyanis a gyártási környezet - csakúgy, mint egyéb élelmiszeripari ágazatokban - jelentős mértékben elősegíti a gombák, baktériumok, vírusok terjedését. A folyamatos sterilizálás ezért alapkövetelmény. 

A csíramentes állapot legeredményesebben UV-C lámpákkal érhető el. Legyen szó akár felület, akár légtér fertőtlenítéséről, az uv-c systems germicid lámpáival tökéletesen el lehet pusztítani a kártékony mikrobákat és a vírusokat a palackozási folyamatban is. A kezdeti beruházás sem jár magas költségekkel és a fenntartás, karbantartás sem.

Az UV-C fertőtlenítésről

100 és 400 nm közé esik az ultraibolya sugárzás tartománya. A különféle mikroorganizmusok és vírusok elpusztítására rendkívül hatékonyan használható a 200-300 nm-es hullámhossztartomány. A germicid lámpák 253,6 nm-es hullámhosszon működnek amivel szétroncsolják a kórokozók DNS-ét és egyéb alkotóelemeit, meggátolva a további szaporodásukat, terjedésüket. 

Egy abszolút környezetbarát eljárásról van szó. Előnye még, hogy a megfelelő dózist előre lehet tervezni, és nem túladagolható. Mellékhatása nincs a kezelt árucikkre, és a vírusok, baktériumok, gombák nem válnak rezisztenssé sem.

Általános eljárás és a légtér sterilizálása

Bármely élelmiszeripari területről van is szó, a megfelelő mikrobiológiai szint a gyárakban, üzemekben és a raktárakban is egyaránt fontos. Létezik olyan falra szerelhető, mobilan működő germicid lámpa, amely akár 24 órában is üzemelhet ott, ahol nincsenek élőlények a közelében. 

Erre azért kell ügyelni, mert az UV-C sugárzás káros a szemre, bőrre. Rövid ideig tartózkodhatunk az érintett helyiségben akkor is, ha működik a berendezés, de védőszemüveg használata elengedhetetlen.

Ott, ahol ez a szabadon sugárzó lámpatest nem üzemelhet folyamatosan, a légtér kezeletlen marad. Pedig termelési egységekben különösen fontos lenne a levegő csírátlanítása! Erre van lehetőség a központi légkezelőbe vagy légcsatornába beépített germicid lámpával, illetve fix berendezésekkel is. 

Ez utóbbiak a ventilátoron áthaladó levegőt fertőtlenítik. Mindkét esetben fontos kiemelni, hogy ilyenkor zárt eszközökkel történik a sterilizálás, így nyugodtan dolgozhatnak emberek is a közelben.

Palackok csírátlanítása

Amikor maga a palackozási folyamat kerül fertőtlenítésre, akkor jó tudni, hogy a folyadékot általában nem kell csírátlanítani. A PET-palackokon és az üvegeken pedig nem hatol át ez az UV-C sugárnyaláb. A sörös dobozok és a can-ek, illetve a henger alakúak azok, amelyek könnyen sterilizálhatók germicid lámpával felülről. A kupakok esetében sem jelent gondot a besugárzás, ami speciális szállító sínpályára tervezett lámpákkal könnyen megoldható.

Ha Ön élelmiszeripari egységet, esetleg sörfőzdét üzemeltet vagy borászatot vezet, érdemes beruházni UV-C lámpára. Az indulási és a működési költségek is alacsonyak, így megéri a befektetés!
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!