6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Fejér-B.Á.L. tulajdonában lévő Gerecse-Plusz Kft. nyerte meg az eredetileg félmilliárd forinttal olcsóbbra taksált közbeszerzést.

Győztest hirdetett a Magyar Labdarúgó Szövetség a Telkibe tervezett edzőközpontja kivitelezéséért indított közbeszerzésén.

A sportkomplexumot a Fejér-B.Á.L. Zrt. tulajdonában álló Gerecse-Plusz Kft. építheti fel nettó 1,9 milliárd forintért.

A munkába alvállalkozókat is bevonnak, erről egy az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer oldalára feltöltött kiegészítő dokumentum árulkodik. Aszerint a feladatokat a Gerecse-Plusz a Creatiger Kereskedelmi, Ipari és Szolgáltató Kft.-vel, a Pharos 95 Sportpályaépítő Kft.-vel, az Egyed és Egyed Kft.-vel, az ECHO SPORT Építőipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel

és a Fejér-B.Á.L.-lal osztja majd meg.

A projekt két szempontból nagyot módosult az eredetileg elképzelthez képest: alapból 2020-ra már el is készült volna (erre utal, hogy a 2020-as évszám szerepel a közbeszerzés nevében, illetve az eredeti célévet az MLSZ még jóval korábban, 2018-ban megerősítette lapunknak), valamint az elsőre megálmodott összköltsége a tender szövege szerint még 1,5 milliárd forint volt. Ami furcsa, mert az MLSZ, mint azt lapunknak szintén már évekkel ezelőtt elárulta, még jóval a közbeszerzés kiírása előtt, már 2018-ban azzal kalkulált, hogy végül 2 milliárd forint körül lesz az összköltség. A kivitelezésért indult versenyt egyébként nyílt eljárásban bonyolították, összesen hét cég pályázott, a Mészáros-közeli győztessel a szerződést február 25-én írta alá az MLSZ.

Az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből kiderül, hogy pontosan hogy is fog kinézni a komplexum, és az is, hogy a munkálatok komoly tereprendezési feladatokkal is járnak a központ tervezett területe körül.

Nem az és nem ott, de azért stimmel

Először is, a projekt neve félreérthető. Telkiben már van ugyanis edzőközpontja az MLSZ-nek, de azt kinőtték, így most valójában ez bővül a szomszédos Pátyhoz tartozó ingatlanokon, tehát ez alapján nem teljesen új központot húznak fel, és nem is Telkiben. Ezen túllépve megállapítható, hogy viszonylag sok tereprendezési munkát kell elvégezni, míg elkészülnek a bővítéssel.

Ide épül a komplexum. (Forrás: előzetes vizsgálati dokumentáció, 2018)
Ide épül a komplexum. (Forrás: előzetes vizsgálati dokumentáció, 2018)

A kiszemelt terület nagyjából téglalap alakú, 365x276 méter kiterjedésű, és délnyugati irányban eléggé lejtős, a szintkülönbség az északi és déli sarokpontja között 14 méter. Hogy a pátyi oldalról megközelíthető legyen, aszfaltozott, megfelelően közvilágított bekötőutat építenek a Cseresznyés dűlön. A másik oldalon, Telkinél új térkőburkolatú út és kapubehajtó készül, mely a Szajkó utcához csatlakozik majd. Az útszakasz önkormányzati tulajdonú marad, közforgalom számára megnyitott lesz, kezelését és karbantartását pedig az MLSZ Edzőcentrum Kft. végzi. Az edzőközpont telki területén, az Öreghegyi úti kapubehajtóhoz szintén új összekötő térkőburkolatú útszakasz készül. Járdát is építenek, a telki műfüves és a középső élőfüves pálya között, "alacsony fénypontmagasságú megvilágító lámpatestekkel." 

Az MLSZ telki és a pátyi területeit elválasztó telekhatár egyben a településhatár is, a pátyi oldalán 35 méter széles védőzöldterületet alakítanak ki, gyepesítenek, és a meglévő fákhoz nem nyúlnak. A zöldsávval párhuzamosan a két behajtót összekötő belső út két oldalán 60 parkolóhelyet létesítenek, a kapubehajtóval szemben pedig lesz két buszparkolóhely.

A fennmaradó területen jön a nagyobb földmunka:

  • kb. 33 ezer köbméternyi humuszleszedés 
  • és több mint 78 ezer köbméternyi tereprendezés

A területen bevágásokkal és feltöltésekkel három fás, cserjés, gyepes terepszintet alakítanak ki. A legnagyobb kiterjedésű összefüggő síkfelületre kerül a két élőfüves labdarúgópálya. Az egyik atlétikai polyuretán futópályával és egy kapusedző területtel épül meg. Víztározó tó is lesz a komplexumban, körülötte egy újabb futópályával, street workout pályával (ide 12 kültéri edzőeszközt terveznek). A tó szintjén egy kombinált lábtenisz-streetballpályát és egy kis műfüves labdarúgópályát is kiépítenek. A telekre transzformátorállomást is telepítenek egy később épülő napelempark miatt.

Inkább összement a tó

A projekt egyébként majdnem belebotlott ebbe a tóba. Ahogy az már az EKR-re feltöltött kiegészítő dokumentumokból kiderül, az MLSZ eljárása ugyan a kezdettől nyílt volt, mégis, az eredeti kiírásban olyan műszaki feltételt támasztottak a sikeres pályázáshoz, ami elég erősen megszűrte volna a mezőnyt. A sikeres pályázáshoz ugyanis első szándékból az indulóknak fel kellett volna mutatnia 

legalább 1 darab 5 ezer köbméteres öntöző- és csapadékvíz tározó tó sikeres kivitelezését.

Erre föl be is érkezett egy előzetes vitarendezési kérelem, melyben a fentieket sérelmező cég azt írta, hogy az ötezer köbméteres tó "súlyos, versenykorlátozó előírás." Az MLSZ fejet hajtott, és módosította a beugró feltételt egy darab 1500 köbméteres tóra, illetve kijelentette, hogy elfogadja a „földmedrű fóliaszigeteléssel készült tározóra” vonatkozó referenciát is.

A gyerekek projektje

A Fejér-B.Á.L. Zrt. Mészáros Lőrinc felcsúti mágnás gyerekeinek a cége. Mint ismert, a B.Á.L. a három gyerek keresztnevének kezdőbetűjét takarja, úgy mint Beatrix, Ágnes és (ifjabb) Lőrinc. A testvérek 2015 nyarán alapították meg saját, építőipari tevékenységgel foglalkozó vállalatukat, mely az első - tört - üzleti évben 1,1 milliárdos árbevételt könyvelhetett el, amit 2016-ban egy 3,2 milliárdos, 2017-ben egy 10,2 milliárdos, 2018-ban pedig már 23 milliárdos bevétel követett. 2019-ben azonban megtört a lendület, és 17 milliárd forint folyt be hozzájuk bevételként, amivel még így is 1,5 milliárdos profit jött össze - a megelőző évi negyede. 

A Fejér-B.Á.L. 2019. november elején vette meg a Gerecse-Pluszt, mindkét cég vezetője Schmidt Zoltán, illetve utóbbiban társvezető Máté-Nyiri Péter. A két céges székhely sincs egymástól messze, a testvérek vállalata a felcsúti Fő utca 217. alá van bejegyezve, a most nyertes társaság pedig a Fő utca 221.-be - a G-P a mostani nevén budapesti cégként indult, a felvásárlással egy időben költöztették át Orbán Viktor miniszterelnök településére. A cég teljesítményén a rendelkezésre álló adatok alapján egyelőre nem látszik a Mészáros-hatás, igaz, a 2020-as számaik még nem ismertek, és a tavalyi különben is egy meggyötört év volt a koronavírus miatt - ahogy az idei is az. Mindenesetre értékesítésből származó árbevélként a cég a 2018-as 973 millió forint után 2019-ben 889 milliót könyvelt el, ám a ráfordítások annyival magasabb szinten alakultak tavalyelőtt, hogy végeredményben az előző évi töredéke maradt meg tiszta nyereségként. 99 millió után mindössze 14,1 millió forint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!