A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően újabb és újabb lehetőségek adódnak, amik segítségével nem csak a környezetünket kímélhetjük, de a mezőgazdaságban is előrelépést érhetünk el. Ebben a cikkben megpróbáltuk összeszedni a jelenleg is használt, modern öntözéstechnológiákat, és ezek hatásait a mezőgazdasági termelésre.
Milyen kihívásokat okozhat a vízhiány?
Az öntözési technológiák ismertetése előtt vessünk egy közelebbi pillantást azokra a nehézségekre, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a mezőgazdaságra. Ahogy a bevezetőben is szó volt róla, a klímaváltozást kicsit sem szabad félvállról venni, ha a mezőgazdaságról van szó.
A klímaváltozás következtében ugyanis folyamatosan nő a vízhiány, amely több szempontból is kihívást jelent. Valószínűleg senkit nem lep meg, hogy a növényeknek víz kell a fejlődéshez, vagyis nedvesség hiányában csökkeni fog a mezőgazdasági termelés. Egy szárazabb időszak tönkreteheti az egész éves termést, ami persze nem csak a gazdálkodókat érinti, hanem a társadalom többi tagját is.
Ha kevés a betakarítható és értékesíthető termés, egyértelműen növekedni fognak az élelmiszer árak, ami láncreakciót indít és máris egy infláció kellős közepén találjuk magunkat. Aszály idején tehát elvárható, hogy a gazdák öntözzék a földjeiket, így pedig biztosíŧsák az elegendő termést.
Igen ám, de kevesen tudják, hogy a globális vízhasználat több mint 70%-át a mezőgazdaság teszi ki. Ebben benne van az öntözésre szánt folyadék, de sok minden más is. Ilyen arányok mellett pedig át kell gondolni, hogy milyen módszerrel lehet még hatékonyabbá tenni az öntözést, hiszen máshol ivóvíz sincs, nem hogy locsolóvíz.
A rosszul kivitelezett öntözés persze nem csak a víz pazarlás miatt káros a környezetre. Ha egyszerre túl sok nedvesség éri a földet, kevésbé tud hatékonyan felszívódni, vagyis hiába használtunk el annyi vizet, a növények nem tudták hasznosítani. Mi több, a rengeteg nedvesség rongálhatja a talaj szerkezetét is, és talajeróziót eredményezhet.
Modern öntözési technológiák a mezőgazdaságban
A helyzet azonban korántsem ilyen vészes, ha kellő szakértelemmel rendelkezünk. Amennyiben a hatékony és környezetkímélő öntözés megvalósítása a cél, a vízforrás kérdésével kell kezdeni. Fontos lenne, hogy természetes forrásból nyerjük ki a nedvességet, és azt a lehető leggyorsabban, a legkisebb veszteségek mellett jutassuk el a növényekhez. Ebben nagy segítségünkre lehetnek a modern szivattyúk.
A hazai piacon maradva kiváló megoldást jelenthet egy Elpumps szivattyú, mivel a magyar cég a legkorszerűbb technológiákat alkalmazza a termékek gyártása során. Ezek a szivattyúk rendkívül hatékonyak és energiatakarékosak, így kulcsszerepet játszanak az öntözőrendszerek optimalizálásában. Ráadásul, a szivattyúk lehetővé teszik az öntözés automatizálását, vagyis kevesebb munkaerőre lesz szükség.
Most pedi nézzük, hogy milyen módszereket használnak a mezőgazdaságban, amivel növelni tudják az öntözés hatékonyságát. Az egyik legelterjedtebb megoldás a csepegtetős öntözés. A csepegtető öntözőrendszerek úgy működnek, hogy a vizet lassan, cseppekben juttatják el a növények gyökeréhez. Így igen nagy mennyiségű vizet lehet megtakarítani, hiszen minimalizálja a párolgás és a vízelvezetés során keletkező veszteségeket.
Ugyancsak jól bevált módszer a mikroszórófejes öntözés. Ebben az esetben a vizet apró cseppekre porlasztják, amik utána a növényekre és a talajra esnek. Ez nem csak egyenletes vízeloszlást biztosít, de megakadályozza a talajerózió kialakulását is. A mikroszórófejes öntözés szélesebb körben használható, mint a csepegtető öntözés.
Természetesen nem csak a felszínen, hanem a felszín alatt is locsolhatjuk a növényeket. A felszín alatti öntözés kifejezetten víztakarékos, hiszen a nedvesség a talajba süllyesztett csöveken keresztül közvetlenül a növények gyökereihez kerül. Ez a megoldás rendkívül hasznos homokos talajon, ahol a víz egyébként gyorsan felszívódik, vagy agyagos talajon, ahol csak nehezen szívódik fel.
A modern öntözési technológiák előnyei
A hagyományos felszíni öntözéssel az a baj, hogy a legkevésbé sem víztakarékos. Igaz ugyan, hogy olcsó és egyszerű kialakítani, a nagy mennyiségű víz egy része elpárolog, a felszívódott nedvesség pedig talajerózióhoz vezet.
Ezzel szemben a modern öntözési technológiák sokkal hatékonyabbak, hiszen csak a szükséges mennyiségű folyadékot juttatják a talajba, és azt is úgy, hogy a növények azonnal felszívhassák. A pontos és egyenletes vízeloszlással csökkenthető a felesleges vízveszteség.
A hatékony vízfelhasználással pedig növelhető a termelékenység, és nagyobb terméshozamra lehet számítani. A takarékos vízhasználattal lelassítható a talajvíz csökkenése, és a természetes vizek is kevésbé szennyeződnek.
A legtöbb modern öntözőrendszer lehetővé teszi az automatikus működtetést, vagyis kevesebb munkaerőre van szükség. A modern rendszerek használata hosszú távon költséghatékonyabb, mint a hagyományos öntözés, hiszen kevesebb vizet és energiát igényel.