Mindig fogyasszunk mértékkel!
Jó, ha ez lesz az alapszabályunk, és tartjuk hozzá magunkat: mindig mértékkel és felelősséggel. A kánikulában pedig hatványozottan fontos, hogy valóban be is tartsuk ezt, ugyanis a nagy hőségben fogyasztott túlzott mértékű alkohol veszélyes a szervezet számára.
Ha felelőtlenek vagyunk, az pedig sosem marad büntetlenül, jó eséllyel a következő nap reggelén kínzó másnaposság fog gyötörni bennünket. Hogy mindezt el tudjuk kerülni, nem árt, ha tudjuk, mi is történik velünk, bennünk, ha sok alkoholt iszunk.
Az alkohol és a meleg
Manapság a nyaraink egyre forróbbak, ugyanakkor a nyár az ideje a hosszabb szabadságoknak is, amikor az ember szeret kicsit lazítani, és ezt gyakran némi alkohol társaságában szeretjük tenni. Azonban ahogyan azt már említettük, ez rendkívül veszélyes is lehet.
Egyrészt az alkoholos italok elfogyasztása után fokozottabban érezzük a hőséget. Ennek mértéke mindenkinél más, ebben sem vagyunk egyformák. És persze függ a fogyasztott mennyiségtől is. De mi is pontosan ennek a jelenségnek az oka?
Az alkoholnak értágító hatása van, ami miatt a testhő könnyebben tud a bőr felszínére jutni – azaz a kezünkkel is érezhető lesz, hogy testünk felhevült. Szervezetünk képtelen lesz a testhőmérséklet normális szabályozására, ezért megnövekszik a túlhevülés és a hőguta kockázata.
Kiszáradás ivás közben? Hogy lehetséges ez?
A folyadék pótlására minden esetben a víz a legmegfelelőbb számunkra. Az alkohol vizet von el a szervezetből, ezért okozhat kiszáradást, ha csak alkoholos italt fogyasztunk. A felelős alkoholfogyasztáshoz hozzátartozik az is, hogy odafigyelünk szervezetünk megfelelő folyadékellátására is, és nem kockáztatjuk azt, hogy esetleg kiszáradhatunk.
Ennek érdekében egy nagyon egyszerű szabályt kell csak követnünk: minden pohár elfogyasztott alkohol után igyunk meg egy pohár vizet is. Ezzel sokat segítünk a másnaposság tüneteinek enyhítésében is.
Ha nagy a hőség, akkor a víz mellett a só pótlásáról is gondoskodnunk kell, mely a nagyobb mértékű izzadással ürül a szervezetünkből. Kánikula idején sokkal több vizet kell meginnunk, ha nem szeretnénk komolyabb egészségügyi problémát elszenvedni.
A másnaposság
A másnaposságot az acetaldehid nevű mérgező alkoholmaradvány okozza. Segíthetjük szervezetünket az alkohol lebontásában, ehhez azonban vitaminokra és aminosavakra van szükségünk, amiket a testünk csak lassan tud termelni.
Pénztárcánkat is kíméljük vele, ha előre beszerzünk olyan készítményt, amely tartalmazza ezeket a vitaminokat és aminosavakat, hiszen nem fogunk feleslegesen fájdalomcsillapítóra és házi praktikák kiegészítőire költeni.