Hiába a 2022-ről áthúzódó sok állami megrendelés, tavaly a bevétel mégis ötödével, közel 58 milliárd forintra esett a kormánykedvenc és Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt.-nél. A gazdálkodás azonban feszes volt, sőt, a hatékonysági mutatók javultak, így mind az üzemi, mind az adózott eredmény megugrott. S mivel nagy léptékben sikerült csökkenteni az adóalapot (részben a céltartalékból felhasznált 5,4 milliárd forinttal), a tiszta profit 10,4 milliárd forintról 17,7 milliárd forintra hízott.
A kormányzati megszorítások tavaly már éreztették hatásukat ennél a vállalatnál is, de a kevesebb új megrendelés miatt kevesebb anyagjellegű ráfordításra volt szükség: a 2022-es 60 milliárd forint helyett csupán 43 milliárd forintra. Szakmai körökből tudni lehet, hogy a cég már korábban bevásárolt bizonyos alapanyagokból, így kevésbé szenvedte el azok nagy mértékű drágulását, vagyis ilyen jellegű árnyomás nem volt a vállalaton. Ez jól jöhetett a nem állami megrendelések teljesítésekor is, például a zalaegerszegi lakópark első üteménél.
Következetes már évek óta a cég abban, hogy az osztalékból nem nagyon hagy pénzt a kasszában. Most is ez történt, az eredménytartalékba tett 60 millió forint híján 17,4 milliárd forintot fizetnek ki az érintetteknek augusztus 11-ig.
Szépen hozott a konyhára a nem építőipari tevékenység: a bevétel egy részét már korábban befektették, többnyire befektetési jegyeket vásároltak, s ezeken a kamatbevétel 3,39 milliárd forint lett, szemben a megelőző évben rögzített 0,37 milliárd forinttal, vagyis majdnem tízszer nagyobb lett a haszon. Tavaly év végén mintegy 8,6 milliárd forintot tartottak befektetési jegyekben, ezen felül rövid lejáratú betétként 22 milliárd forintot szerepeltettek a beszámolóban.
Segített a szép adózott eredmény kialakításában az is, hogy jelentősen csökkent a rövid lejáratú kötelezettség, méghozzá 25 milliárdról 17 milliárd forintra, az egyéb kötelezettségeké 7,03 milliárd forintról 300 millióra.
A létszámot csak 12 fővel kellett karcsúsítani, az év végén 241-en dolgoztak a cégnél, túlnyomó részt szellemi munkaerő távozott. Továbbra is jól érezhetik magukat az alkalmazottak, akik mindenkit beleszámítva átlagosan bruttó 1,2 millió forintot kaptak havonta. Igaz, tavaly csupán 9,8 százalékos átlagos emelés volt, ami csak kicsit több mint a fele a hivatalos éves 17,6 százalékos inflációnak.
A ZÁÉV pénzügyi mutatóit továbbra is meghatározzák a futó beruházások. Ezek közé tartozik a várpalotai lőszergyár, a Market Építő Zrt-vel közösen vitt Citadella felújítása, a közszolgálati egyetem bővítése vagy az egykori Munkásőrség központjának helyén létesítendő MCC-központ. Ezekből folyamatosan jönnek a részszámlák ellenértékei, de a nagyobb tételek várhatóan csak jövőre futnak be.