4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az FE-Group Invest Vagyonkezelő, Tanácsadó és Nagykereskedelmi Zrt. magánszemély tulajdonosa kiszáll a cégből, részvényei 24,9 százalékát a volt köztársasági elnök alapítványa által menedzselt alap veszi meg, míg a minősített többséget biztosító pakett, s az egyedüli irányítási jog az Alteo alternatív energiaszolgáltatóhoz kerül. 

Múlt szerdán tette közzé az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján, hogy szerződést kötött az FE-Group Invest Vagyonkezelő, Tanácsadó és Nagykereskedelmi Zrt. 1 milliárd forintos jegyzett tőkéjének 75,1 százalékát megtestesítő részvényei megvételéről. Az eladó egy magánszemély, Balatoni Henrik, aki harmadmagával 1997 júniusában alapította meg a céget, amelyben 2001 novemberében jelentős befolyásra tett szert, 2017 májusa óta pedig már az FE-Group egyedüli részvényese.

Az Alteo által felvásárlandó FE-Group komplex hulladékgazdálkodással is foglalkozik. Fotó: Depositphotos (illusztráció)
Az Alteo által felvásárlandó FE-Group komplex hulladékgazdálkodással is foglalkozik. Fotó: Depositphotos (illusztráció)

Az Alteo közleményében jelezte, hogy a 75,1 százalékos pakett a szerződésben részletesen meghatározott feltételek teljesülése esetén, a tervek szerint egy hónapon belül kerülhet a birtokába. Ez a célkitűzés reálisnak tűnik, minekután az Alteo már kedden bejelentette a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH), hogy úgymond összefonódik az FE-Grouppal. 

Az összefonódásról, magyarul két vagy több cég erőinek egyesítéséről akkor kell tájékoztatni a GVH-t, ha felmerül, hogy az összefonódásuk a piaci versenyt befolyásolja vagy korlátozza. Amennyiben a Versenyhivatal nem lát okot vizsgálatra, vagy lát, de a vizsgálat során arra jut, hogy a felek egyesülése nem gátolja a versenyt, akkor a tranzakció létrejöhet.

Az FE-Group a 2021-es évét 3,3 milliárd forintos nettó árbevétellel zárta, ez több mint másfélszer lett magasabb a 2020-asnál, igaz, azt az évet a Covid miatti gazdasági leállások terhelték. Így a 2019-es „békeév” lehet alkalmasabb bázis, s a cég tavalyi forgalma állja is az összehasonlítást, hiszen 14 százalékkal lett magasabb a három évvel ezelőttinél. 2021-es 86,5 milliós adózott nyeresége pedig a 2019-es több mint négyszerese lett (érdekes módon ugyanakkor a 2020-as is kiugróan alakult, a maga 80 milliós profitjával).

Ezzel szemben az Alteo a 2021-es évét az FE-Groupénál négyszer magasabb, 13,7 milliárd forintos nettó árbevétellel zárta – szinte hajszálra ugyanannyival, mint a 2020-ast. Adózott nyeresége viszont neki is nagyságrenddel lett magasabb tavaly a tavalyelőttinél, közel 6,3 milliárd, szemben a 2020-as 267 milllióval.

Az adásvételi szerződésről közzétett tőzsdei közleményben az Alteo arról is tájékoztatott, hogy az FE-Group papír-, fém- és elektronikai hulladék átvétele és újrahasznosítása mellett komplex hulladékgazdálkodási tevékenységgel foglalkozik. 1994 óta aktív a hulladékfeldolgozási piacon, így kellően átfogó és integrált tapasztalattal rendelkezik a nagyvállalati és ipari, valamint részben a lakossági és az önkormányzati részpiacokon egyaránt. 

E jellemzők miatt illeszkedik az akvizíció szorosan az Alteo 2022 elején frissített stratégiájába, abban ugyanis az a cél, hogy a társaság tovább erősítse a szerepét a körforgásos gazdaságban és a fenntartható gazdálkodásban – írja a tőzsdei társaság.

Az Alteo egyébként nem egyedül válhat az FE-Group tulajdonosává, hiszen annak kisebbségi, 24,9 százalékos részesedését pedig a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap szerzi meg, ami azt jelenti, hogy az alapító Balatoni Henrik teljesen kiszáll a cégből. A kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealapot az Áder János volt köztársasági elnök alapítványaként elhíresült Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kezeli. 

A GVH által minden bizonnyal jóváhagyandó tranzakcióra már reagált az MKB Bank. Amellett, hogy továbbra is vételre ajánlja az Alteo részvényeit, azok célárát közel 3 százalékkal megemelte, ami azt jelenti, hogy azt várja, a BÉT-en csütörtökön 2750 forinton forgó papírok egy év múlva ilyenkor nem 2951, hanem akár 3031 forintot érhetnek. Azt feltételezik az MKB-nál, hogy a hulladékgazdálkodási szegmens növekedni fog, ehhez viszont ehhez jó benchmarkot ad a mostani akvizíció – hívta fel a figyelmet a portfolio.hu. Jelenleg az FE-Group hozzájárulása az Alteo EBITDA-hoz (adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredményhez) alacsony (hozzávetőlegesen 2 százalék), ezért az MKB megvárja a második negyedéves gyorsjelentés utáni befektetői konferenciát, hogy több információt kapjon az üzletről.

A részvényárfolyamokat laptársunk, a Privátbankár.hu oldalán tudja megnézni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!