Miért fontos az energiatárolás?
Ma már egyre több épület tetején találkozhatunk napelemekkel. A napenergia hasznosítása mindenkinek elérhető, magánszemélyeknek, vállatoknak és önkormányzatoknak egyaránt. Szinte bárhová lehet telepíteni paneleket, a Modulfix jóvoltából még lapostetőre szerelhető napelemes rendszer is megvalósítható. De mégis mi köze van az energiatárolóknak a napelemekhez? Ehhez először az alapokhoz kell visszatérni. A panelek akkor termelnek energiát, amikor süt a nap, világos van.
Ha egy családot vizsgálunk, akkor napközben általában az összes családtag elmegy dolgozni, iskolában van, azaz minimális az otthoni áramhasználat. Azonban a napelemek ilyenkor is energiát termelnek, ami így sokszor “elvész”. Hogy ezt az áramot a későbbiekben is fel tudjuk használni, energiatárolókra van szükség. Ez már egy ma is elérhető megoldás, azonban a fejlődés a következő szintet is elérte a hidrogéntechnológia képében. Ezzel maximalizálni lehet a napenergia hasznosításának hatékonyságát úgy, hogy az energia tárolása is fenntartható, zöld marad.
Ehhez az úgynevezett Picea rendszert kell használni, aminek a magja két fő elemre épül: az üzemanyagcella-technológiára, valamint az elektrolízisre. Utóbbi egy olyan folyamat, amely során a rendszer napenergiát használ fel a vízmolekulák oxigénre és hidrogénre történő bontásához. A hidrogén tárolásra kerül, amíg nem lesz szükség az energia visszanyerésére.
A tárolt hidrogén felhasználása
Az energiatárolóban lévő hidrogént közvetlenül fűtésre vagy elektromos energia előállítására is lehet használni egy üzemanyagcellán keresztül. Oxigénnel kell reagáltatni a hidrogént, hogy elektromos energiát, valamint hőt állítson elő. Ezzel otthonunk energiaellátása biztosítva lesz a külső, központi elektromos hálózattól függetlenül. Ez egy nagyon hatékony folyamat és teljes mértékben környezetbarát, mivel egyedül vizet bocsát ki a rendszer.
Miért előnyös ez a megoldás?
A hidrogénalapú energiatárolás az önfenntartó otthonok egyik leghatékonyabb alapja lehet. A hagyományos energiaellátási megoldásokhoz képest sokkal jobb teljesítményt tud nyújtani, valamint a károsanyag-kibocsátás is minimálisra, de akár nullára is csökkenthető. Ez a technológia a gyakorlatban még viszonylag újnak számít, több kihívással is szembe kell néznie mielőtt elterjedne és általánosan alkalmaznák a mindennapokban. Az eddigi eredmények biztatóak és egyértelműen a jövőt jelentik az energiatárolásban.