5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ötödik Orbán-kormány új honvédelmi miniszterének jócskán akadnak céges érdekeltségei.
 

Egészen meglepő, hogy az új honvédelmi miniszter egy olyan, az üzleti világban rendkívül jártas valaki, akinek egyebek mellett a kaszinók világában is van érdekeltsége vagyonkezelője, a London Capital Zrt.-n keresztül, amely a budapesti kaszinókoncessziókat birtokló LVC Diamond Kft.-ban érdekelt közvetetten.  A 444 cikkében arról írt, hogy Andy Vajna egykori cégének most két tulajdonosa van: Garancsi István, a kormányfő barátjának 60 százalékos és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek 40 százalékos részesedése van a céghálók végén található Garinvest és London Capital Zrt.-ken keresztül.

Ezen kaszinós érdekeltség jövőbeli sorsa is kérdéses most, hogy az üzletember miniszteri széket kapott, hiszen Szalay-Bobrovniczky egy korábbi kérdésre válaszolva elmondta, hogy felülvizsgálja céges érdekeltségeit, és ahol összeférhetetlenség van, ott lemond azokról. 

Csinos osztalék

A 2021-es év a budapesti kaszinókban érdekelt London Capital Zrt.-nek így 1,624 milliárd forintos adózott eredményt hozott, ez jelentős növekedés a 2020-as 24,24 millió forinthoz képest.

A beszámolóhoz csatolt alapítói határozatból ki is derült az 1,624 milliárd sorsa: Szalay-Bobrovniczky Kristóf egyedüli tulajdonosként úgy döntött, hogy osztalékként kiveszi ezt a cégből.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf. Fotó: MTI/Soós Lajos
Szalay-Bobrovniczky Kristóf. Fotó: MTI/Soós Lajos

Szép fizetés valakinek?

A társaság személyi jellegű ráfordítása 2021-ben először nem nulla volt, hanem összesen 136,93 millió forint, amelyből 118,76 millió forint volt az éves bérköltség – ez azért is érdekes, mert a kiegészítő melléklet szerint az átlagos dolgozói állomány 0 fő volt 2021-ben, de a társaság valakinek vagy valakiknek így is kifizetett átlagosan havonta 11,4 millió forint fizetést.

Komoly követelések és egy kövér bankszámla

A London Capital beszámolójában végül az utolsó említésre méltó pont a követelések és a pénzeszközök sora. A cégnek 2,04 milliárd forint kintlévősége van adott kölcsönök és adó-túlfizetések formájában, ezzel szemben viszont érdemi kötelezettsége gyakorlatilag nincs. A vagyonkezelő számláin is komoly összegeket tart: mintegy 977 millió forint értékben.

Hogyan zárt a miniszter tőkealapos cége?

Szintén egyedüli érdekeltje a 2017-es TripleHill Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.-nek Szalay-Bobrovniczky Kristóf, ám ez a cég már jelentősen szerényebben zárta az évet, mint a már említett London Capital. A főtevékenységként alapkezeléssel foglalkozó TripleHill a 2021-es évet mintegy 74,85 millió forintos értékesítésből származó nettó árbevétellel zárta. Érdekesség, hogy 2020-al szemben 2021-ben a TripleHill csak belföldön volt aktív – holott a megelőző évben az árbevétel jelentős hányadát, 35,37 millió forintot Hongkongban szerezte a cég. Az adózott eredmény 2021-ben 23,82 millió forint lett a 2020-as 4,96 millió forinttal szemben, azaz a miniszter ezen cége is sokkal jövedelmezőbbé vált.

Mindazonáltal, ahogy az a beszámolóhoz csatolt részvényesi határozatból kiderült, e cég esetében Szalay-Bobrovniczky Kristóf úgy döntött, hogy nem fizet osztalékot. A nyereséget a cég saját tőkéjébe forgatták be ehelyett.

Egy kölcsön és egy 2 milliós fizetés

A TripleHill-nek kintlévősége gyakorlatilag nincsen, míg tartozásai sem jelentősek: a beszámolóban szereplő 93,55 millió forint döntő többségét, 84,87 millió forintot egy hosszú lejáratú kölcsön adja.

A cég tárgyévben átlagosan egy főt foglalkoztatott, számára a bérköltség 27,07 millió forint volt, azaz a TripleHill 2,25 millió forintos fizetést nyújtott havonta.

A repülős cég

A honvédelmi miniszter cégei közül emellett mindenképpen érdekes még a 2021-es alapítású Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelő Zrt. amely a tulajdonosa annak a HSC Aerojet Zrt.-nek, amely vezérigazgatói feladatait nem más, mint Szalay-Bobrovniczky Kristóf látja el, és amely 2021 szeptemberében állami kezességgel megvásárolta a katonai kiképző és könnyű harcászati gépeket gyártó cseh Aero Vodochody vállalatot.

A Magyar Aerojet-nek ez az első éve, így beszámolója is csak a 2021. április 23.-2021. december 31. közti időszakra vonatkozik. A társaság értékesítésből származó nettó árbevételt nem realizált, és személyi jellegű ráfordítása sem volt, viszont adózott eredménye így is 4,84 milliárd forint lett – ez feltételezhetően az Aero Vodochody-hoz köthető.

Szalay-Bobrovniczky úgy döntött, hogy nem fizet osztalékot, a nyereséget teljes egészében az eredménytartalékba forgatták be.

Hogy teljesített a honvédelmi miniszter többi érdekeltsége?

A Magyar Vagon Invest Zrt. főtevékenysége vagyonkezelés, a cég a 2021-es évet 29,44 millió forint nettó árbevétellel és 34,7 millió forint veszteséggel zárta.

A 2021 júniusában alapított UJ Clinic Zrt. szakorvosi járóbeteg-ellátással foglalkozik majd, ám a cég egyelőre még szemmel láthatóan a beindítási fázisban van, hiszen árbevétele még nem volt, csupán 21,6 millió forintos veszteséget termelt.

A VBPS Ingatlanforgalmazó és –hasznosító Kft. főtevékenysége szerint ingatlan-adásvétellel foglalkozik, ám a korábbi évekhez hasonlóan idén is csak elhanyagolható értékesítésből származó bevételt realizált 10,56 millió forinttal, míg adózott eredménye 65,89 millió forint lett. Érdekesség, hogy ennél a cégnél Szalay-Bobrovniczky Kristóf 49 millió forint osztalék kifizetéséről döntött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!