4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a beolvadó társaság tőkehiánnyal küzd, lapunk érdeklődésére a jegybank az egyesülést tevékenység-átszervezési, humánerőforrás-optimalizációs és költséghatékonysági okokkal indokolta.

Alig egy hét leforgása alatt egyszerre két társaságot is alapított a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014 nyarán. Az MNB-Jóléti Humán Szolgáltató és Üzemeltető Kft.-t alapvetően azért hozta létre, hogy fenntartsa és üzemeltesse a nettó 415 millió forintért megvásárolt tiszaroffi Borbély-kúriát, amelyben a jegybank később kialakította a Tiszaroffi Képzési és Szabadidőközpontot. Emellett e kft. azt is a feladatául kapta, hogy az MNB által meghatározott üdülési és egyéb szolgáltatásokat, konferenciákat, oktatásokat, továbbképzéseket, kihelyezett testületi üléseket tartson. Továbbá, hogy üzemeltesse az MNB munkahelyi büféit, s nyújtson a jegybanknak catering- és teátrumüzemeltetési szolgáltatásokat.

Az MNB-Jóléti Kft. neve 2017 végén is felmerült, amikor a Bálna értékesítésére a Fővárosi Közgyűlés által kiírt tender iránt heten is érdeklődtek, a pályázati dokumentációt azonban egyedül a jegybank leánycége vásárolta meg, mégsem tett ajánlatot. Ezt az MNB egy sajtóközleményben azzal indokolta, hogy Lázár János, az akkori Miniszterelnökséget vezető miniszter 2017. november 30-án bejelentette: a központot megvásárolják a Magyar Turisztikai Ügynökség számára. (Végül a Fővárosi Közgyűlés 2018. január 24-én eredménytelennek nyilvánította a nyilvános versenyeztetési eljárást, a kormány azonban csak az idén július elején, a Magyar Közlönyben megjelent jogszabály alapján adná, egy rendeletmódosítással – ami a kiemelt turisztikai jelentőségű állami ingatlanok valamint azok vagyonkezelőjére vonatkozik – a Magyar Turisztikai Ügynökség vagyonkezelésébe a Bálna épületét.)

Az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt. látja el a jegybank központi épületeinek élőerős őrzés-védelmét, így az MNB felügyeleti tevékenységének helyt adó épület, valamint az MNB Logisztikai Központ élőerős őrzés-védelmét is. A bankok bankja ez utóbbi helyszínen végzi minden készpénzzel kapcsolatos feladatát, vagyis a készpénzellátást, a bankjegyek feldolgozását és tárolását. 

Vezérigazgatója Marosán Attila, aki 2010-től a Köztársasági Őrezred személyvédelmi főosztályát vezette, egykor pedig Mádl Ferenc és Sólyom László köztársasági elnököket is védte. A Bankbiztonsági igazgatóság vezetőjévé pedig 2016 novemberében Holló Attila Csabát nevezték ki, alapvetően Matolcsy György jegybankelnök személyes védelmére. Holló korábban egyebek mellett a Köztársasági Őrezred Személyvédelmi Főosztályának helyettes vezetője és a Delegációs és Rendezvénybiztosító Osztály vezetője volt, azaz testőri minőségben Orbán Viktor mellett dolgozott.

Az MNB-Biztonsági Zrt. egyébként 2015 novemberében alapított egy céget, a Qualitas Védelmi Tanácsadó Kft.-t 140 milliós alaptőkével, s akkori sajtóhírek szerint a Qualitas feladata lett volna az elnök, a lakása és az alelnökök védelme. Ám alig egy évvel később végelszámolás alá került, miután közel 45 millió forintos mínuszt halmozott fel.

Most az MNB úgy döntött, hogy a két cégből egyet csinál, úgy, hogy az MNB-Jóléti Kft. beolvad az MNB-Biztonsági Zrt.-be – derül ki a legfrissebb cégközlönyből. A június 30-ai vagyonmérleg-tervezet szerint az összeolvadás utána jegyzett tőke 1 milliárd 66 millió, a saját tőke közel 1,4 milliárd lesz. A befektetett eszközök csaknem 800 milliót tesznek ki, a rövid lejáratú kötelezettségek pedig 257,6 milliót.

A beolvadás előtt az MNB-Jóléti Kft. saját tőkéje 647,8 millió forint volt, 208,6 millióval kevesebb a jegyzett tőkéjénél. Ez a viszony a két mutató között azonban már régebb óta fennáll. A céginformációk szerint 2017 végén 677 milliós saját tőke állt szemben 785 milliós jegyzett tőkével, 2018 végén pedig 701,4 millió vs. 808,5 millió. Márpedig a Polgári törvénykönyv szerint, ha egy társaság saját tőkéje a jegyzett tőkéje alá esik, akkor gondoskodni kell e helyzet rendezéséről, jelesül tőkeleszállítást kell végrehajtania.

Azáltal azonban, hogy a kft-t a jegybank beolvasztja az MNB-Biztonsági Szolgáltatások Zrt.-be, ez a probléma megoldódik. Lapunk kérdésére mégsem ezzel indokolta az MNB a két társaság összeolvasztását. „Az egyesülés mögött tevékenység-átszervezési, humánerőforrás optimalizációs és költséghatékonysági érvek állnak” – válaszolta írásban a jegybank kommunikációs igazgatósága. Míg az MNB-Biztonsági Zrt.-ben 2018 végén 117-en álltak alkalmazásban, addig az MNB-Jóléti Kft.-ben huszan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!