4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyetlen jelentős tranzakció hozott izgalmat az egykori cégbirodalom megmaradt részében.

Sok más vállalkozáshoz hasonlóan a Gyurcsány-család tulajdonában lévő két cég is közzétette beszámolóját a 2019-es évről. A számok pedig azt mutatják, hogy már nem a céges üzleti tevékenység a hangsúlyos az életükben, ami minden bizonnyal összefüggésben van az aktívabb politikai szerepvállalással.

Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc
Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc

Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára ugyanis a tavaly tavaszi választáson bejutott az Európai Parlamentbe, a Demokratikus Koalíció listavezetőjeként. Ebben a helyzetben pedig értelemszerűen kevesebb figyelem jutott a tulajdonában álló Altus Befektetési Zrt. tanácsadási bizniszére, ami ráadásul sok szálon kapcsolódott az Európai Unióhoz, ezért már csak összeférhetetlenségi okokból is indokolt volt a cég lefékezése.

Még csúnyább lehetett volna

Vélhetően erre vezethető vissza, hogy a cég adózott eredménye negatív lett (-12,699 millió forint) az egy évvel korábbi – igaz, acélosnak nem nevezhető – 1,75 milliós pozitív eredmény után. Szintén a mérsékelt üzletvitel jele, hogy a saját tőke egy év leforgása alatt 52,3 millió forintról 15,3 millióra csökkent, amely az adózott eredmény változása mellett az eredménytartalék 22,5 milliós apadására vezethető vissza. Erre szükség volt, mert a cég értékesítési árbevétele 33 millió forinttal esett vissza: tavaly mindössze 340 ezer forintot könyveltek el ezen a soron.

Még csúnyább is lehetett volna a vége, ha a bevételek apadását nem követi a kiadások visszafogása, de mind az anyagjellegű, mint a személyi jellegű ráfordításokat megvágták. Egyszóval elmondható, hogy az Altus Befektetési Zrt. tetszhalott állapotba került.

Érdemes megemlíteni, hogy a beszámoló szerint tavaly is megvolt még a 12 százalékos tulajdonrészük a Cellum Bulgaria AD-ben, amely cég viszont Kóka János egykori SZDSZ-es gazdasági miniszterhez köthető (valamint egy zavaros pénzügyeiről elhíresült bolgár bankhoz, írta az index).

A családi vagyonkezeléssel foglalkozik a másik cég, az Altus Portfolió Kft., amelynek Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök a tulajdonosa. E cég adózott eredménye 9,685 millió forint volt tavaly, ami egyértelműen jobb, mint az egy évvel korábbi -56 millió forint volt. Ahhoz képest viszont, hogy 2016-ban még 1,3 milliárd forintot mutattak ki, a tavalyi eredmény már szinte észrevehetetlen. Négy évvel ezelőtt egyébként a többi érdekeltség – Motim, Béta-Roll – eladásából származó bevétel futott keresztül a vállalkozáson.

Egy vagyonkezelő cégnél nem az értékesítési árbevétel a meghatározó, de azért rögzítjük, hogy tavaly 0 forint jelent meg a kasszában ezen a jogcímen. Az, hogy mégis pozitív lett az eredmény, a ráfordítások lefaragásának és a korábbinál eredményesebb pénzügyi műveleteknek volt köszönhető.

A saját tőke a másik céggel ellentétben emelkedett, 51,2 millió forintról 60,9 millióra. Itt is látszólag csendesen folyt az élet a múlt évben, de azért volt egy jelentősebb pénzáram, melyre később visszatérünk.

Ha összeadjuk a két cég teljesítményét, azt kapjuk, hogy a családi érdekeltségek saját tőkéje 103,5 millióról 76,2 millióra apadt egy év alatt. Ezen belül az adózott eredmény javult (-54,2 millióról -3,014 millióra), de még így is mínuszos. Még egy érdekesség: a két cég együttesen 461 ezer forint társaságiadó-fizetési kötelezettségről vallott.

A szülők az előző év során mindkét cégben átengedték az irányítást a fiúknak, Gyurcsány Tamásnak, ami szintén annak a jele, hogy más feladatokat most fontosabbnak tartanak. Gyurcsány Ferenc kivonulása az üzleti életből azonban már korábban elkezdődött, ahogy erről ebben a cikkünkben beszámoltunk.

Mindazonáltal nem kell aggódni a politikuscsalád megélhetése miatt: Gyurcsány Ferenc legutóbbi, idén január végén leadott vagyonnyilatkozata szerint árfolyamértéken 734,7 millió forint megtakarítása volt értékpapírokban, de például feltüntette – erre utaltunk cikkünkben -, hogy az Altus Portfólió Kft.-ből kivett 238,3 millió forintot. Ennek tudható be, hogy az amúgy visszafogottan működő cég mérlegfőösszege 159 millió forintra csökkent a korábbi több mint 370 millióról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!