4p

Papíron még mindig nem sikerült kiszállnia a családnak a MOTIM-ból.

Nem zárt rossz évet tavaly a Demokratikus Koalíció elnöke és családja. Gyurcsány Ferenc ugyan visszavonult az aktív üzleti életből, de jókora osztalékot azért még kfizettet a családi vállalkozásából.

Gyurcsány Ferenc 

Az Altus-Portfolió Kft. tulajdonképpen a Gyurcsány-família vagyonkezelő vállalkozása. Ez az érdekeltség birtokolta a cégbirodalom tavaly értékesített darabjait, a Béta Roll-t és a MOTIM-ot. Az így elért 1,3 milliárdos adózott eredmény is jelzi, hogy komoly pénzmozgások voltak a társaságban.

A 2016-os évről szóló beszámolójukból kiderül, hogy Gyurcsány - mind a cég egyetlen tulajdonosa - az ügyvezetéssel egyetértésben - felesége, Dobrev Klára az operatív vezetője a vállalkozásnak - úgy döntött, hogy 1 341 167 000 forintot, tehát több mint 1,3 milliárdot kfizitettet magának osztalékként. Az utalás határidejének 2017 december 31-et jelölték meg.

Mint említettük, a Béta-Roll és a MOTIM időközben más tulajdonosokhoz került. A tranzakciókra tavaly januárban, illetve augusztusban került sor. Gyurcsány ezt akkor azzal magyarázta, hogy politikusként nem tartja már összeférhetőnek az üzleti érdekeltségeket, tisztább helyzetet teremt, ha megválik azoktól.

A családi befolyástól megfosztott, új gazdákhoz került két cég közül a MOTIM az eredmény szempontjából jobb évet zárt, mint amikor még teljes volt Gyurcsányék kontrollja. Tavaly 3,9 milliárd forintos árbevétel mellett 267,6 milliós eredményt értek el, míg a korábbi évben közel 4,3 milliárdos árbevételre 128,9 milliós eredmény jutott. Ezek persze csak számok, az üzleti folyamatokba kevésbé látunk bele.

A MOTIM-mal kapcsolatban fontos említést tenni arról, hogy a cégnyilvántartások Dobrev Klárát még mindig a felügyelőbizottsági tagok között említik. Annak ellenére, hogy az eladásra tavaly sor került. Ez ügyben idén áprilisban azt mondta portálunknak Gyurcsány Ferenc, hogy egy közgyűlési vita rendezése késleltette a személyi változások végrehajtását, de a Győri Cégbíróság április végzése után már nincs akadálya a változások átvezetése előtt. Ehhez képest azt látni a nyilvántartásokban, hogy Dobrev jogviszonya 2019 május 31-én zárul le.

A Béta-Roll (ma már Betaroll Böttcher Magyarország Zrt.) viszont kevésbé sikeres évként könyvelhette el 2016-ot: 42 milliós eredményük lett, míg 2015-ben 82,7 millióval zártak.

Visszatérve az Altus-világra, az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. az egyetlen megmaradt aktív vállalkozás, amelyik érdemi üzleti tevékenységet végez. Jelenleg Dobrev tanácsadási munkájának ad hivatalos formát ez a vállalkozás. Gyurcsány tavaly szeptemberben ajándékozta oda teljes csomagját a feleségének, aki több mint 99 százalékban tulajdonos a cégben, a maradék Heil Péteré.

Jól hasítottak tavaly, több mint 290 milliós árbevétel mellett csaknem 31 milliós adózás előtti eredményt értek el. Egy évvel korábban 146 millió mellett mindössze 3,7 millióra futotta. Tény, hogy a tavalyi eredmény jócskán elmarad a 2015 előtti évekétől, de közben a cég profilja is megváltozott.

Az Altus Befektetési Zrt., pontosabban a tulajdonosi köre manapság azért vált ki érdeklődést, mert Dobrev és Heil egy kormányzati szintű uniós elszámolási vitában érintettek. A 2004-2009 közötti időszakra visszavezethető ügy az uniós források kihelyezésére szolgáló informatikai háttér (EMIR-rendszer) fejlesztéséről szól, arról, hogy az erről szóló pályázat nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak Brüsszel szerint. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter büntetőeljárást helyezett kilátásba, amiért az unió 18 milliárd forintot követel vissza a projekttel összefüggésben.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!