4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankközi piacon nyújtott pénzügyi ügynöki szolgáltatást nyújtott Eurowien közvetlenül a rendszerváltás után kezdte meg tevékenységét, ám 2012 május végén végelszámolás alá került. Erre került pont a napokban, több mint kilenc év után.

Négy nappal 1989 karácsonya előtt alakult az Eurowien Belföldi Pénzügyi Ügynöki Rt., mely fő tevékenységeként a bankközi piacon nyújtott pénzügyi ügynöki szolgáltatást jelölte meg. A cég elnevezése az egyik, 10 százalékos pakettet birtokolt tulajdonos, az osztrák származású Wolfgang Lang hovatartozásával magyarázható, még ha a lakhelyeként egy ciprusi cím is szerepelt. Ugyanaz, amelyen az Eurowien másik, 90 százalékot jegyzett tulajdonosa, a CFS Consulting & Financial Services Ltd. volt bejegyezve. A két alapító közötti hivatalos kapcsolatra azóta sem derült fény. Magyarul arra, hogy ki(k) volt(ak) a CFS tulajdonosa(i). Az interneten elérhető hivatalos ciprusi céges dokumentumokban csupán annyi látszódik, hogy Lang a cég igazgatója.

Végrehajtások előzték meg a végelszámolás megindítását. Fotó: depositphotos
Végrehajtások előzték meg a végelszámolás megindítását. Fotó: depositphotos

Meglehet, az Eurowien a mai napig élte volna a megannyi magyarországi ügynök (a Magyar Nemzeti Bank jelenleg több mint 600 ilyet tart nyilván) életét, ha nem szalad bele 1996-ban egy rázós ingatlanügyletbe.Történetesen abba, amely keretében 1996. november 26-án az Eurowien és az általa alapított, akkor viszont már a CFS által tulajdonolt Dataprogramm Ingatlanforgalmazó, -fejlesztő és Tanácsadó Kft. közösen megvásárolta a budapest VI. kerületi Andrássy út 1. alatti társasház (a korábbi Stein Palota) tetőterének tulajdonjogát.

Az eladó személye már jóval ismertebb: ő Nagy Andor, aki 1995-től Orbán Viktor kabinetfőnöke volt, a Fidesz 1998-as kormányra kerülését követően miniszterelnökségi politikai államtitkári rangban. Majd egészen 2013-ig országgyűlési képviselőként tevékenykedett, azóta nagykövet. Előbb, 2013-2018-ban Izraelben, jelenleg pedig Bécsben, azaz most is ő Magyarország ausztriai nagykövete.

Az ominózus tetőtéri tulajdonjogot azonban Nagy még a VI. kerület önkormányzatának dolgozójaként szerezte meg 1993-ban, azt követően, hogy a Terézváros Polgármesteri Hivatal a Stein Palotát társasházzá alakította át. Egy 2000-es újságcikk szerint Nagynak és társainak négyzetméterenként rendkívül kedvezményes árat, mindössze 1024 (!) forintot kellett fizetniük, így a 196 négyzetméteres tetőtérhez összesen 200 ezer 704 forintért jutottak hozzá. Majd 1994. augusztus 15-én jogerős építési engedélyt kaptak arra, hogy az általuk szintén kedvezményes áron megvásárolt 4. emeleti lakásaikat a tetőtér felé bővítsék. Már emiatt perek indultak a lakók és Nagyék között, amelyek részletezésébe ezúttal nem mennénk bele. Már csak azért sem, mert a végén megegyezés született, miután Nagy vállalta, hogy a tetőszerkezet felújítását elvégezteti. Ám ebbe már nem ő fogott bele, miután a tetőteret 1996. november 26-án értékesítette az Eurowiennek.

Csakhogy egy 1997-es társasházi közgyűlésen kiderült, hogy az Eurowien és a Dataprogramm nem tudott a felújítási kötelezettségről. Egyúttal kijelentette: a tetőszerkezet és a zárófödém felújítását a társasház problémájának tartja, s nem is kíván semmilyen beruházásba kezdeni. A társasház lakói végső elkeseredettségükben 2010 augusztusában kártérítési keresetet nyújtottak be a bíróságra, 400 millió forintot követelve.

Hogy ennek mi lett az eredménye, az nem ismert. Mindenesetre 2010 novemberében az APEH Észak-budapesti Adóigazgatósága Hátralékkezelési Osztálya végrehajtást rendelt el a cég ellen. Ennek oka nem derült ki. Így csak azt az általános tudnivalót tudjuk felidézni, hogy az adóhatóság végrehajtást a hatályos törvény értelmében egyrészt az általa nyilvántartott adók és járulékok vonatkozásában hivatalból, másrészt jogszabályi rendelkezés alapján, külső megkeresésekre folytat. Az esetek többségében általában a végrehajtást az idézi elő, ha egy vállalat nem fizeti meg időben a közterhet.

Az Eurowien ellen elrendelt következő végrehajtásnak már súlyosabb, mint utóbb kiderült, végzetes következményei lettek. Ezt az eljárást ugyanis a Fővárosi Törvényszék indította, 2012 májusában, s azt 2013 januárjában szüntette meg. Ennek oka prózai: a cég tevékenységi engedélyét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete visszavonta (e hatóság olvadt be 2013 októberében a Magyar Nemzeti Bankba), egyúttal kezdeményezte az Eurowien végelszámolását. Ez zárult le a napokban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!