A tajvani TSMC, amely a világ legnagyobb bérchipgyártója, új európai gyárat épít a kelet-németországi Drezdában. Az új üzem az European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), amelyben a TSMC részesedése 70 százalék, és 10-10 százalékkal veszt rész benne három másik cég a Bosch, az Infineon és az NXP Semiconductor, amelyek már mind rendelkeznek saját gyártóüzemmel Drezdában. A vállalkozás jelentőségét jelzi, hogy a keddi, augusztus 20-ai alapkő-letételen az Európai Bizottság elnöke President Ursula von der Leyen és Olaf Scholz német kancellár is részt vett — írja laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár.
Ugyanakkor az Európai Bizottság kedden jóváhagyta Németország 5 milliárd eurós állami támogatását a 11 milliárd dolláros projekthez – ez az eddigi legnagyobb összeg, amelyet a tavaly életbe lépett európai chiprendelet (EU Chips Act) alapján fizetnek ki.
„A félvezetők a 21. század üzemanyagai, olaja” – mondta Olaf Scholz német kancellár, elutasítva azokat a kritikákat, amelyek szerint nagy összegeket költenek az állami pénzekből az egyes gyárakra. A chipekre „minden iparágban” szükség van – tette hozzá, azzal érvelve, hogy a gyárak előnyei túlmutatnak az egyedi projekteken — számol be róla az Euractiv.
„Ha azt akarjuk, hogy Európában legyen ilyen gyártás, ahol nem mindig és nem feltétlenül a legolcsóbb, akkor ezt anyagilag is lehetővé kell tennünk” – húzta alá a német kancellár.
A koronavírus-válság során tapasztalt félvezető-kínálati szűk keresztmetszetek okán születette, és tavaly életbe lépett uniós chiptörvény célja az európai ellátási lánc biztonságának, valamint a félvezető-kutatásnak és innovációnak a megerősítése azáltal, hogy lehetővé teszi a tagállamok számára a félvezetőgyártás támogatását.
Ez az intézkedés várhatóan a nagyobb pénzügyi erővel rendelkező országokba, különösen Németországba történő befektetéseknek kedvez, és többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy így torzíthatja az egységes piacot, és a szerényebb pénztárcával rendelkező országok lemaradhatnak — figyelmeztet az Euractiv.