2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A TSMC vállalat új egysége az European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) támogatásával kellene versenyezniük a szerényebb pénztárcájú uniós országoknak is?

A tajvani TSMC, amely a világ legnagyobb bérchipgyártója, új európai gyárat épít a kelet-németországi Drezdában. Az új üzem az European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), amelyben a TSMC részesedése 70 százalék, és 10-10 százalékkal veszt rész benne három másik cég a Bosch, az Infineon és az NXP Semiconductor, amelyek már mind rendelkeznek saját gyártóüzemmel Drezdában. A vállalkozás jelentőségét jelzi, hogy a keddi, augusztus 20-ai alapkő-letételen az Európai Bizottság elnöke President Ursula von der Leyen és Olaf Scholz német kancellár is részt vett — írja laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár.

Ugyanakkor az Európai Bizottság kedden jóváhagyta Németország 5 milliárd eurós állami támogatását a 11 milliárd dolláros projekthez – ez az eddigi legnagyobb összeg, amelyet a tavaly életbe lépett európai chiprendelet (EU Chips Act) alapján fizetnek ki.

„A félvezetők a 21. század üzemanyagai, olaja” – mondta Olaf Scholz német kancellár, elutasítva azokat a kritikákat, amelyek szerint nagy összegeket költenek az állami pénzekből az egyes gyárakra. A chipekre „minden iparágban” szükség van – tette hozzá, azzal érvelve, hogy a gyárak előnyei túlmutatnak az egyedi projekteken — számol be róla az Euractiv.

A német kancellár Olaf Scholz személyesen is hozzájárult az ESMC indulásához
A német kancellár Olaf Scholz személyesen is hozzájárult az ESMC indulásához
Fotó: X/Olaf Scholz

„Ha azt akarjuk, hogy Európában legyen ilyen gyártás, ahol nem mindig és nem feltétlenül a legolcsóbb, akkor ezt anyagilag is lehetővé kell tennünk” – húzta alá a német kancellár.

A koronavírus-válság során tapasztalt félvezető-kínálati szűk keresztmetszetek okán születette, és tavaly életbe lépett uniós chiptörvény célja az európai ellátási lánc biztonságának, valamint a félvezető-kutatásnak és innovációnak a megerősítése azáltal, hogy lehetővé teszi a tagállamok számára a félvezetőgyártás támogatását.

Ez az intézkedés várhatóan a nagyobb pénzügyi erővel rendelkező országokba, különösen Németországba történő befektetéseknek kedvez, és többen aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy így torzíthatja az egységes piacot, és a szerényebb pénztárcával rendelkező országok lemaradhatnak — figyelmeztet az Euractiv.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!