4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt év komoly visszaesés volt sok légitársaság számára az egyre élesedő verseny és az olajárak folyamatos emelkedése miatt. A Ryanair azonban messzemenően a legnagyobb vesztese a piacnak, a hónapok óta húzódó sztrájkok és járattörlések komoly kiesést jelentettek. Sokak szerint a cég mára elvesztette piacirányító pozícióját - vajon beadja a derekát a légitársaság a szakszervezetek akaratának? A Privátbankár.hu cikke.

Michael O’Leary, a Ryanair első embere 1995 óta tölti be pozícióját az ír diszkont légitársaságban, hatalomra kerülésekor pedig karakteres közleményben adott hangot az új irányelveknek. A vezető kijelentette: kegyetlen harcot fog vívni a légi utazás árainak csökkentéséért. O’Leary hű volt szavaihoz, a légitársaság pár bukkanó ellenére piacvezető  szolgáltatást hozott létre a szektorban.

A Ryanair legutóbbi proftivárakozásai miatt azonban 11 százalékkal estek a részvények, a profitábilis működést pedig egyre jobban akadályozzák a folyamatos munkabeszüntetések, az olajárak emelkedése és az egyre élesedő verseny. A befektetők és piaci szakemberek szerint egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a Ryanair már túl is lépett jobb napjain és elveszíteni látszik befolyásos szerepét a versenytársakkal szemben.

Az elemzők szerint a tavalyi év kimagasló, 1,45 milliárd eurós nettó árbevételét nem fogja megismételni a vállalat belátható időn belül. A mostani profit-előrejelzésben 10 százalékkal mérsékelték a prognózist 1,1 milliárd euróra. A vezető szerint ráadásul lehet, hogy tovább mérséklődik a bevétel, ha a jegyárak tovább csökkennek az olajár emelkedés közepette - írja a Financial Times.

A vezér korábban még azt mondta, előbb fagy be a Pokol, mint hogy elismerje a szakszervezeteket
A vezér korábban még azt mondta, előbb fagy be a Pokol, mint hogy elismerje a szakszervezeteket

Tarthatatlan a mostani foglalkoztatási séma

Bár több légitársaságnak is nehéz volt az idei év, a Ryanair kétségkívül a legnagyobb vesztes: egy év alatt csaknem egyharmadával estek a társaság részvényei. A hónapokon át tartó munkabeszüntetések az utasokban és a befektetőkben egyaránt aggodalmat keltettek. Szakértők szerint a társaság munkáltatási gyakorlata egyedinek és – mint kiderült – fenntarthatatlannak bizonyult.

O’Leary sosem volt a szakszervezetek rajongója: korábban azt nyilatkozta, előbb fagy be a Pokol, minthogy elismerje működésüket. Hozzátette: bár tudja, hogy elkerülhetetlen az egységes rendszerek bevezetése, amíg csak lehet, elhalasztják ezt a gyakorlatot és nem engednek a szakszervezeteknek. Az ősz során számos országban számos alkalommal kellett járatokat törölni, ami többmilliós kompenzációs költséget vont maga után.

Egyre több a leállás

A vállalat végül belement, hogy eleget tegyen a háborgó alkalmazottak kívánságainak és módosítson a munkafeltételeken – ez azonban láthatóan lassan halad. A Ryanair szeptember végén már napi 250 járatot kellett, hogy töröljön, miután a munkabeszüntetés rendkívül kiterjedt lett. A légitársaság közölte, hogy mindazonáltal a járatok 90 százaléka így is elindult, és igyekeznek mérsékelni a károkat.

A sztrájkban német, belga, holland, portugál spanyol dolgozók egyaránt részt vettek, ami arra utal, hogy általános az elégedetlenség a cégnél. A dolgozók azt követelik, hogy országaik törvényei szerinti szerződést kössenek velük, ne ír munkavállalókként kezeljék őket, amint az most a gyakorlat. Erre most kaptak szóbeli ígéretet, de ezt keveslik: biztosra akarnak menni. További részletek >>>

Egy év alatt csaknem 30 százalékot estek a részvények
Egy év alatt csaknem 30 százalékot estek a részvények

Amíg O’Leary marad, a cég sem változtat

A munkabeszüntetés a látszatnál jóval megszokottabb gyakorlat a légitársaságoknál, a Ryanairt azonban különösen rosszul érintik a sztrájkok, mivel nem hajlandó külsős személyzet alkalmazásával enyhíteni a helyzeten, ez ugyanis jelentős költségekkel járna. Joost van Doesburg, a holland VNV pilótaszakszervezet vezetője azonban figyelmeztetett: ha ilyen alacsony jegyárakat akarnak az utasok, a költségeket végül másoknak kell megfizetniük – jelen esetben a dolgozóknak. Segítséget jelenthet azonban a vállalatnak, hogy az utóbbi időben több kisebb légitársaság is kiesett a versenyből, a felszabaduló munkaerőt így könnyedén felszippanthatja.

A légitársaság szervezeti kultúrájában alig várható változás, amíg O’Leary a vezető. Az 57 éves üzletembernek azonban jövőre lejár ötéves szerződése, a továbbiakban pedig már csak évente szeretné megújítani azt.

A részvényárak meredek csökkenése ellenére a legnagyobb részvényesek úgy tűnik, továbbra sem szállnak ki. Az egyik befektető nyilatkozata szerint habár a vállalat márkáját megtépázták az utóbbi időszakban, a szakszervezeteknek is el kell fogadniuk a vállalat működési elveit és egyik félnek sem áll érdekében lefejezni ezt az aranytojást tojó tyúkot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!