3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a francia sportfelszerelés kiskereskedelmi lánc magyarországi üzemeltetőjével szemben.

A hatóság szerint a Decathlon vállalkozása valószínűsíthetően több ponton is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat folytat: elhallgatja az online és áruházban elérhető árak közötti különbségeket, valótlan megtakarítást tüntet fel, valamint megtévesztő tájékoztatásokat tesz közzé a termékek iránti keresletről, illetve az elérhető készlet mennyiségéről – jelentette az MTI.

A francia érdekeltségű Decathlon hazánk egyik legnagyobb és legismertebb sportfelszerelés kiskereskedelmi lánca, amely fizikai üzleteken és webáruházán keresztül is folytat értékesítést. A Decathlon magyarországi üzemeltetője a Tízpróba Magyarország Kft.

A GVH gyanúja szerint a vállalkozás több tekintetben is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat folytat, melyekkel olyan ügyleti döntésekre ösztönzi a fogyasztókat, melyeket egyébként nem feltétlenül hoznának meg.

A Decathlon közép-európai logisztikai központja Hatvanban
A Decathlon közép-európai logisztikai központja Hatvanban
Fotó: Wikipédia

Eltérő online és bolti árak

A cég a weboldalán és a mobilapplikációjában tavaly szeptember 1-jétől kezdődően valószínűsíthetően elhallgatja azt a jelentős információt, hogy egyes termékek online megjelenített és áruházban elérhető árai eltérhetnek egymástól, 2024. január 1-jétől kezdődő akciótartási gyakorlata során pedig valószínűsíthetően valótlan megtakarítást tüntet fel egyes hosszú ideig akciós áron értékesített termékeinél.

Szintén a múlt év elejétől a weboldalán az „Utolsó darabok” és „Az elmúlt 7 napban […] alkalommal vásárolták meg!” üzenetekkel valószínűsíthetően megtéveszti a fogyasztókat a termékek iránti keresletet, valamint az elérhető készlet mennyiségét illetően.

Még csak vizsgálják

A GVH hozzátette, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A GVH felhívja a figyelmet arra, hogy a versenytörvény szerint az ügyfélnek a tényállás tisztázásához szükséges adatok közlésére való felhívásától az annak teljesítéséig terjedő időtartam az ügyintézési határidőbe nem számít bele – közölte a versenyhatóság.

A Gazdasági Versenyhivatal folyamatosan figyeli az online webáruházak kereskedelmi gyakorlatait, különös tekintettel az úgynevezett sötét mintázatokra, megtévesztő marketingtechnikákra, valamint az árfeltüntetési gyakorlatokra, illetve az akciótartásra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!