Kerüld azokat az anyagokat, amelyek irritálhatják a kicsi bőrét!
A babáknak készült kozmetikumok nem csak abban különböznek a “normál” termékektől, hogy aranyos mintájú csomagolásban vannak, hanem bizony az összetételükben is. A csecsemők bőre ugyanis még sokkal kevésbé ellenálló az allergén anyagokkal szemben, ezért ezeket lehetőleg mellőzni kell.
Ilyenek például a parabének, egyes színező- és illatanyagok, az ásványi olajok vagy azok az összetevők, amelyek felboríthatják a kicsi bőrének kényes pH-egyensúlyát. Használj natúr, “mindenmentes” termékeket, amelyek kíméletesek a bőrhöz és pH-semlegesek.
Figyelj oda a köldökcsonk rendszeres tisztítására!
A köldökcsonk sajnos hajlamos begyulladni, ezért amíg le nem esik, minden pelenkacserénél ellenőrizd le, hogy nem látható-e rajta bármi rendellenesség. A védőnő tanácsai szerint végezd el a fertőtlenítését és a tisztítását. Miután a csonk elsorvadt és leesett, a seb begyógyulásáig fokozottan érdemes a köldökre odafigyelni.
Biztosítsd a megfelelő hőmérsékletetet a fürdetéshez!
A babák számára a 37oC körüli vízhőmérséklet, és a legalább 24oC szobai hőmérséklet az ideális. Persze ez nem szentírás, akadnak fázósabb bébik, és olyanok is, akiknek ebben a közegben már melegük van. Ha figyeled a csöppség reakcióját, akkor kitapasztalhatod, hogy milyen hőmérsékletben érzi magát a legkomfortosabban.
Fürdetéshez használj babák számára készült termékeket!
A normál szappanok és tusfürdők irritálhatják a picik érzékeny bőrét, ezért kimondottan babáknak készült készítményeket használj. A Komforte.hu-nál többféle babaápolási terméket is találsz, nézz körül a kínálatban!
A csapvíz keménysége miatt a hosszan tartó fürdőzés kiszáríthatja a baba bőrét, ezért a fürdetés ne tartson túl sokáig; alaposan tisztítsd meg a baba bőrét (különösen a hajlatokban), majd vess véget a pancsikolásnak.
Egyes védőnők nem is ajánlják a mindennapos fürdetést, hiszen a pár hetes vagy hónapos picik teste csak minimálisan piszkolódik, ezért elég lehet a 2-3 naponta történő fürdőzés is.
Ügyelj a körmök állapotára!
A csecsemőknél előfordul, hogy összekarmolják saját magukat, ezért ajánlott vékony pamutkesztyűt adni rájuk, és persze röviden tartani az apró körmeiket. Erre a célra használj babakörömollót vagy -csipeszt, ami lekerekített végekkel rendelkezik, így a ficánkoló csöppséget még véletlenül sem tudod megsebezni velük.
A körmöket úgy vágd le, hogy ne maradjanak éles szélek, de ne is kerekítsd le túlságosan, mert akkor benőhetnek. Ha a kicsi hagyja, akkor vágás után egy finomabb reszelővel óvatosan finomíthatsz még egy kicsit a körmei formáján.