3p

A vállalatok kevésbé küldenék el alkalmazottjaikat, és derűlátóbbak a toborzással kapcsolatban is.

A magyarországi cégek most valamivel derűlátóbbak a jövő évi munkavállalói állományuk méretének alakulásával kapcsolatban, mint a tavaly ilyenkor. Többen számítanak 2025-ben változatlan létszámra és kevesebben várnak csökkenést e tekintetben: tavaly a megkérdezett vállalatok 35 százaléka, idén már 40 százaléka tervezett változatlan méretű munkavállalói csapattal, míg csökkenésre tavaly 13 százalék, idén pedig 11 százalék számít — derül ki a Profession.hu állásportál nagy mintán, összesen 1213 céges kitöltést elemző HR Körkép felméréséből.

Mekkora volt a fluktuáció?

Idén jellemzően stagnált, vagy inkább csökkent a fluktuáció mértéke és 2025-re vonatkozóan is valamivel optimistábbak most a cégek az őket érintő munkaerő-vándorlási trendekkel kapcsolatban, mint az előző két évben.

Fontos, hogy kiigazodjunk az álláskeresés útvesztőiben is
Fontos, hogy kiigazodjunk az álláskeresés útvesztőiben is
Fotó: Unsplash

2023-ban ugyanis a megkérdezett vállalatok 44 százaléka számolt be az előző évhez képest nagyobb elvándorlásról, ez az arány jelenleg 37 százalékra mérséklődött.

Ettől függetlenül a kollégák megtartását, és a munkahelyi élmény javítását jelölték meg legfőbb kihívásként (37 százalék) Ezeken felül a munkáltatók egyharmadánál fontos cél a jövőre nézve a kiválasztási folyamat lerövidítése és a toborzásra szánt költségkeret növelése.

Kik váltanak munkahelyet leggyakrabban a cégek szerint?

A felmérés keretében felmérték azt is, hogy a magyarországi munkaadók szerint kik váltanak leggyakrabban munkahelyet: úgy gondolják, hogy a fiatalabbak lényegesen könnyebben állnak fel és váltanak munkahelyet, mint az idősebb generációk tagjai: 65 százalékuk nyilatkozta, hogy a 18-29 éves korosztály potenciális elvándorló. A 30-39 évesekről a válaszadók nagyjából fele gondolkozik így, a 40-49 évesek esetében pedig mindössze tízből kettő.

A fiatalok után a leggyakrabban állást váltó korcsoportnak az 50 év felettieket tartják (54 százalék). Képzettségi szint tekintetében pedig a közép-, valamint felsőfokú végzettséggel rendelkezők számítanak leginkább munkahelyváltóknak (54 és 44 százalék) a megkérdezettek többsége szerint.

Az idősebb dolgozók is gyakrabban gondolkoznak váltáson
Az idősebb dolgozók is gyakrabban gondolkoznak váltáson
Fotó: Depositphotos

Továbbra is kihívás a megfelelő jelöltek megtalálása

Bár a magasnak számító jelentkezőszám miatt könnyebb helyzetben vannak a vállalatok, a hatékony toborzás viszont ebben az esetben is kihívást jelent számos munkáltató számára.

„Bármennyire is könnyebb most új kollégákat találni a magas átlagos jelentkezőszám miatt, sok esetben jelentős kihívás a megfelelő munkaerőt kiszűrni. Számos vállalat ugyanis nem használja ki a technológia biztosította lehetőségeket a toborzás területén. Ugyanakkor a magyar munkaadóknak, mindössze 28 százaléka elemzi rendszeresen az álláshirdetései teljesítményét és nagyjából ennyien egyáltalán nem figyelnek oda erre” – mondta Martis István, a Profession.hu ügyvezető igazgatója.

A felmérés 1213 magyarországi céges kitöltést összesít, amelyek a Profession.hu ügyfelei közül kerültek ki. 3 hullámban történt az adatok rögzítése 2024 júliusa és szeptembere között. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!