Az alábbiakban röviden áttekintjük, hogy milyennek kell lennie egy jó CV-nek, de arra is kitérünk, hogyan tudod benne hangsúlyozni, hogy milyen szakmai tapasztalatok tennének téged tökéletessé az adott pozícióra.
Kezdd a megfelelő alapokkal!
Először is, egy ideális önéletrajz biztos, hogy minden szükséges tartalmi elemmel rendelkezik. Azaz: megvannak benne a személyes információk, az elérhetőségek, listázza a tanulmányokat, képesítéseket, készségeket és persze a szakmai tapasztalatokat is. Emellett színesítheted hobbikkal, érdeklődési körökkel és mindenképp szükség lesz egy jó minőségű fotóra is rólad. Mindez pedig ne legyen hosszabb egy A4-es oldalnál!
Ami a vizuális kivitelezést illeti, legyen könnyen olvasható és átlátható, de feldobhatod valamilyen színnel is, hogy egy kicsit jobban kitűnjön a többi közül. Ha nincs ötleted, hogy ezt hogyan is tudnád ízlésesen megoldani, érdemes szétnézned a CVapp.hu-n, ahol számtalan sablon közül válogathatsz.
Mindezek mellett ne felejtsd el azt sem, hogy minden munkaadó más és más, ahogyan az álláslehetőségekben is lehetnek kisebb-nagyobb eltérések – még egy konkrét területen is. Ez pedig megkívánja, hogy mindig adott pozícióra szabott önéletrajzot készíts. Ez persze nem jelenti azt, hogy minden pályázathoz egy teljesen új CV-vel kell előrukkolnod, de célszerű utánanézni az adott vállalatnak, az értékeiknek, prioritásaiknak, és aszerint alakítani az önéletrajz rugalmasabb elemeit. Vannak például olyan cégek, ahol minden másnál fontosabb a szakmai tapasztalat – így ezt kell majd kiemelned.
Így emeld ki a szakmai tapasztalatodat az CV-ben
A következő tippeket alkalmazva sikeresen hangsúlyozhatod a pályádon eddig bejárt utadat.
Rendezd fordított időrendbe!
A szakmai tapasztalatok felsorolásánál mindig legyen ott az adott cég, amelyiknek dolgoztál, a pozíció, illetve annak egy rövid részletezése – és mindez legyen fordított időrendben! Ennek köszönhetően a munkáltató azonnal láthatja, milyen területen a legfrissebb a tapasztalatod, tudásod.
Legyen naprakész!
Talán mondanunk sem kell, de elengedhetetlenül fontos, hogy ez a szekció naprakész legyen. Ha erre nem figyelsz oda, az biztosan nem fog professzionalitást sugallni és egy esetleges interjún is kellemetlen pillanatokhoz vezethet.
Hangsúlyozd az eredményeket!
A korábbi munkahelyek felsorolásánál sokan elkövetnek egy hibát: csak azt listázzák, hogy milyen volt a pozíció, milyen feladatokat, hatásköröket foglalt magába. Ehelyett azonban sokkal célravezetőbb – és a munkáltató számára szimpatikusabb –, ha az elért eredményeinket is megemlítjük, mégpedig számszerűsítve. Annyira sikeres volt az egyik projekted, hogy a csapatod 10%-os növekedést generált a területeden? Írd bele!
Emeld ki vizuálisan!
Banálisnak tűnhet, de pont ezért működhet: helyezd az A4-es oldal tetejére, és egy kellemes, de figyelemfelkeltő színnel emeld is ki ezt a szekciót. A CVapp.hu sablonjai között számos példát találhatsz erre.
Használj kulcsszavakat!
Érdemes fogni néhány szót az álláshirdetésből vagy munkaköri leírásból, és belefoglalni ebbe a blokkba. De ugyanígy célszerű néhány meggyőző, hangzatos kifejezést is belefogalmazni – ilyen lehet például a rugalmas, megbízható, pontos, magabiztos –, hiszen a HR-esek ezekre is szoktak „vadászni” a CV-kben.
Ne feledd: a kevesebb néha több!
Ha már sok éve a pályán vagy, biztosan bőven van mivel feltölteni ezt a szekciót, de nem érdemes 10-15 évnyi időtávlatnál messzebre visszamenni. Emellett, ha sok pozíciót betöltöttél már sok különböző cégnél, azok közül is érdemes inkább csak a leginkább relevánsakat belefoglalni, hiszen a gyakori váltás a legtöbbek számára nem annyira szimpatikus.
Ezeket a tippeket megfogadva biztos lehetsz abban, hogy a CV-d egy következő szintig, például egy személyes interjúig, repít majd!