A fogtömés a leggyakoribb fogászati beavatkozás
A fogtömések jobb esetben nem érintik a fog mélyebb rétegeit. Bizonyos esetekben azonban olyan mértékű a fogromlás, hogy a hagyományos módszerekkel és anyagokkal már nem lehet megoldani a tömést. De mit csinálnak ilyenkor a fogorvosok? Úgynevezett betéteket - inlay-eket vagy onlay-eket - alkalmaznak szuvas és meggyengült fogrészletek eltávolítása után.
A betétek olyan speciális tömések, amelyeket fogtechnikus készít el a fogorvosi üregalakítás és lenyomatvétel után műanyagból, aranyból, kerámiából, cirkónium-kerámiából. Előnye, hogy ezen a gipszmintán olyan területeket is meg tudnak mintázni, amiket nem tudnak tökéletesen a fogorvosok. Megoldást nyújthatnak a súlyosabban károsodott vagy a gyökérkezelt fogak esetén.
A hagyományos tömésekkel szemben óriási előnyt jelentenek, mert nem zsugorodnak, alaktartók, a felületen precízen illeszkednek, nem színeződnek el, nagy a kopásállóságuk és tartósságuk. A Budapesten található Jildent Clinique fogszakorvosai is gyakran alkalmazzák munkája során ezeket a fogászati betéteket.
A fogászati betétek típusai
- Inlay - olyan fogászati betét, amely a fogak rágófelületének a központi részét fedi be (barázdákat)
- Onlay - lényegében egy kiterjesztett inlay, ami kiterjed a fogak csücskére is, akkor van rá szükség, ha egyaránt károsodott a barázda és a fogcsücsök
- Overlay - a legnagyobb felületet lefedő betét, ami a rágófelszín egészét befedi, emiatt hívják borítóbetétnek is
Miből készül az inlay?
A fogászati betétek különböző anyagokból készülhetnek:
- Aranyból - ennek előnye, hogy a fogakra simítható, nem színeződik el, rendkívül hosszú az élettartama. Hátránya, hogy színében elüt a fogtól és drága.
- Arany-kerámia inlay - itt a látható részek kerámiából vannak, ezért esztétikusak, jól ellenállnak az elszíneződésnek
- Műanyag inlay - olyan fog felépítésére is alkalmasak, amelynek sok része hiányzik
A kezelés menete
A kezelés kivitelezéséhez legalább két alkalom kell. Először megtisztítják a fogakat, eltávolítják a szuvas, elhalt részeket és lenyomatot vesznek. Amíg a fogtechnikai laborban elkészülnek a tökéletesen záró és jól illeszkedő betéttel, addig a fogat ideiglenes töméssel látják el. Második alkalommal pedig beragasztják a betétet a megfelelő helyre.
Amíg egy hagyományos tömés a fog szerkezetét meggyengítheti, addig az inlay, és onlay betétek növelik a fogak szilárdságát. A nagyobb fogüregek tömése így könnyen megoldható velük - pótolva a fogszövetet, helyreállítják a fog rágóképességét, anatómiai formáját, funkcióját, mintegy átmenetet képezve a tömés és a korona között.
Láthatod: a fogbetétek segítségével megmenthető a megmaradt fogmennyiség, nem kell lecsiszolni hozzá a fogakat, és nem allergizálnak.