3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sokan annyira félnek a fogászati kezelésektől, hogy már csak akkor fordulnak szakorvoshoz, amikor nagy a baj. A szuvasodás nagymértékű kiterjedése megnehezíti a fog megmentésének esélyét. Szerencsére még ilyen esetekben is van megoldás.

A fogtömés a leggyakoribb fogászati beavatkozás

A fogtömések jobb esetben nem érintik a fog mélyebb rétegeit. Bizonyos esetekben azonban olyan mértékű a fogromlás, hogy a hagyományos módszerekkel és anyagokkal már nem lehet megoldani a tömést. De mit csinálnak ilyenkor a fogorvosok? Úgynevezett betéteket - inlay-eket vagy onlay-eket - alkalmaznak szuvas és meggyengült fogrészletek eltávolítása után. 

A betétek olyan speciális tömések, amelyeket fogtechnikus készít el a fogorvosi üregalakítás és lenyomatvétel után műanyagból, aranyból, kerámiából, cirkónium-kerámiából. Előnye, hogy ezen a gipszmintán olyan területeket is meg tudnak mintázni, amiket nem tudnak tökéletesen a fogorvosok. Megoldást nyújthatnak a súlyosabban károsodott vagy a gyökérkezelt fogak esetén.

A hagyományos tömésekkel szemben óriási előnyt jelentenek, mert nem zsugorodnak, alaktartók, a felületen precízen illeszkednek, nem színeződnek el, nagy a kopásállóságuk és tartósságuk. A Budapesten található Jildent Clinique fogszakorvosai is gyakran alkalmazzák munkája során ezeket a fogászati betéteket.

A fogászati betétek típusai

  • Inlay - olyan fogászati betét, amely a fogak rágófelületének a központi részét fedi be (barázdákat)
  • Onlay - lényegében egy kiterjesztett inlay, ami kiterjed a fogak csücskére is, akkor van rá szükség, ha egyaránt károsodott a barázda és a fogcsücsök
  • Overlay - a legnagyobb felületet lefedő betét, ami a rágófelszín egészét befedi, emiatt hívják borítóbetétnek is 

Miből készül az inlay?

A fogászati betétek különböző anyagokból készülhetnek:

  • Aranyból - ennek előnye, hogy a fogakra simítható, nem színeződik el, rendkívül hosszú az élettartama. Hátránya, hogy színében elüt a fogtól és drága. 
  • Arany-kerámia inlay - itt a látható részek kerámiából vannak, ezért esztétikusak, jól ellenállnak az elszíneződésnek
  • Műanyag inlay - olyan fog felépítésére is alkalmasak, amelynek sok része hiányzik

A kezelés menete

A kezelés kivitelezéséhez legalább két alkalom kell. Először megtisztítják a fogakat, eltávolítják a szuvas, elhalt részeket és lenyomatot vesznek. Amíg a fogtechnikai laborban elkészülnek a tökéletesen záró és jól illeszkedő betéttel, addig a fogat ideiglenes töméssel látják el. Második alkalommal pedig beragasztják a betétet a megfelelő helyre.

Amíg egy hagyományos tömés a fog szerkezetét meggyengítheti, addig az inlay, és onlay betétek növelik a fogak szilárdságát. A nagyobb fogüregek tömése így könnyen megoldható velük - pótolva a fogszövetet, helyreállítják a fog rágóképességét, anatómiai formáját, funkcióját, mintegy átmenetet képezve a tömés és a korona között. 

Láthatod: a fogbetétek segítségével megmenthető a megmaradt fogmennyiség, nem kell lecsiszolni hozzá a fogakat, és nem allergizálnak. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!