A probléma gyökere
A fog belsejét kitöltő szövet, a fogbélszövet külső impulzusok, például kémiai vagy hőmérsékleti hatások következtében károsodhat. Az ekkor megkezdődő folyamatok eleinte könnyedén visszafordíthatóak, azonban súlyosabb esetben erre sajnos már nincs lehetőség.
Egy időben el nem csípett fogszuvasodás egészen mélyre hatolhat, akár a fogbélben található ér- és idegképleteket is elérheti. Ez okozhat intenzív fájdalommal járó gyulladást, de akár a fog csendes, tünetmentes elhalásához is vezethet.
Visszafordítani nem, de kezelni lehet
A gyulladt foggyökér kezelése rutinbeavatkozás, profin elvégzi szinte bármely fogászat Budapest területén vagy vidéken. A terápia célja a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása és a fogak megmentése.
A megfelelő kezelés hiányában nem csak a fertőzött fog elvesztése a tét: a probléma továbbterjedhet, egészen a gyökér csúcsi részét körülvevő csontba, ahol akár csontfelszívódást is eredményezhet.
Ha nyakunkon a baj: a gyökérkezelés menete
A fogak fogcsoportoktól függően 1-4 gyökércsatornát rejtenek magukban, mely csatornák tulajdonképpen a foggyökér gyulladás kezelésének helyszínét jelentik. A gyökérkezelés folyamatának első lépése ezeknek a csatornáknak a pontos és alapos feltárása, tágítása és fertőtlenítése.
Mivel a kezelés eredményességét nagyban befolyásolja, hogy a fogorvos az összes gyökércsatornát sikeresen megtalálja és feltárja, a beavatkozást gyakran nagyító alatt vagy fogászati mikroszkóp segítségével végzik.
A feltárás után a tömés és lezárás következik. Amint a kezelőorvos eltávolította az utolsó kis szövettörmeléket is és a gyökércsatornák kiszárítható állapotba kerülnek, speciális gyökértömő anyaggal (ún. guttapercha) zárja le a feltárt csatornákat.
A gyökérkezelés után befejező lépésként esztétikai korrekcióra kerül sor, hogy a gyökérkezelt fog ne csak jó, hanem szép is legyen. Ez az esztétikus fedő restaurátum lehet inlay, onlay vagy korona is.
Megelőzés
A gyökérkezelés, mint a legtöbb fogászati beavatkozás, nem olcsó mulatság, ezért érdemes inkább megelőzni a bajt. Teljesen nem lehet kizárni a foggyökér gyulladást, azonban rendszeres fogászati vizsgálatokkal és megfelelő dentálhigiénés rutin kialakításával csökkenthető az esélye annak, hogy gyökérkezelésre legyen szükség.