Az orosz Nemzetközi Beruházási Bank (IIB), amelyet orosz kémbankként is emlegetnek kritikusai, még május 11-én közölte, hogy az eredetileg 22,4 milliárd forint összegben kibocsátott kötvényből 11,6 milliárd forintnyit a másodpiacon befektetőktől visszavásárolt. A visszavásárlási ár 94,29 százalék volt. A befektetőknél maradt még 10,8 milliárd forint.
A 444 információi szerint magyar intézményi befektetők látták arra elérkezettnek az időt, hogy áron alul, de megszabaduljanak az IIB papírjaitól. A bank nem lett volna köteles visszavásárolni a kötvényeket, de a számokból látszik, hogy a befektetők fele Ukrajna orosz megtámdása miatt elpártolt a pénzintézettől, ami túl nagy nyomás lehetett.
Az IBB által annak 2019-es ideköltözése után kibocsátott kötvényeket 11 befektető vásárolta meg, 7 magyar – bankok, vállalatok és vagyonkezelők –, valamint 2-2 német és cseh. Azóta a nemzetközi környezet azonban erősen megváltozott. A Fitch és az S&P is módosította a bank minősítését, a Fitch szerint a leminősítés egyik fő oka, hogy az ukrajnai konfliktus miatt sok részvényes kivonult.
Az orosz agresszió miatt Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia jelezte, hogy kilép a bankból, ám e szándékukat hivatalosan lapunk legutóbbi megkereséséig még nem jelezték.
Ha ez megtörténik, akkor a Nemzetközi Beruházási Bank egyetlen európai részvényese Magyarország maradna, ahogy azt a 444 is írja.