A jegybankelnök fiának cége, a Magyar Stratégiai Zrt. főtevékenysége szerint saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik, a kiegészítő mellékletben szereplő információk szerint létrehozásának az volt a célja, hogy „a meglévő erőforrások optimális kihasználásával és a szinten tartáshoz szükséges fejlesztésével a gazdálkodás hosszú távon jövedelmezően, a piaci igényekhez igazodóan működjön.”
Nos, a jövedelmezőségre 2022-ben biztosan nem panaszkodhatott az egyedüli tulajdonos Matolcsy Ádám, ugyanis a befolyt árbevétel 286,9 millió forintra rúgott, ez szinte teljesen megegyezik a megelőző évben elért 289,9 millió forinttal.
Az adózott eredmény alakulásának terén azonban sokkal érdekesebben formálódott a Magyar Stratégiai Zrt. sorsa, ugyanis egy év alatt jelentősen megugrott a profit, és a 2021-es 198 millió forint után, 2022-ben már 362,93 millió forintos nyereségnek örülhetett a cég. Bár az árbevétel nem emelkedett az előző évhez képest érdemben, az egyéb bevételek során jelentős ugrást könyvelt el a cég. A kiegészítő mellékletben szereplő részletes adatok szerint a több mint 768,7 millió forintos tételsor legnagyobb részét egy elengedett követelés és átadott apport jelentette, így ennek köszönhetően ugrott meg a profit.
Matolcsy Ádám a befolyt nyereség sorsáról is döntött, a taggyűlési jegyzőkönyv szerint
az előbb az eredménytartalékba helyezett 392,93 millió forintos nyereséget teljes egészében kifizették osztalékként.
A tavaly kifizetett 302 millió forinttal együtt csak ez elmúlt években közel 700 milliót hozott a tulajdonosnak a vállalkozás.
Alfa, béta
2022-ben a busás osztaléktermés mellett leányai is születtek a Magyar Stratégia Zrt.-nek:
a Magyar Strat-Alfa Befektetési Zrt.-ben 50 százalékos a vállalat részesedése, míg a Magyar Strat-Beta Befektetési Zrt., Magyar Strat-Delta Befektetési Zrt. és a Magyar Strat-Gamma Befektetési Zrt. cégeknek egyedüli tulajdonosa.
A görög ábécé betűit viselő cégek közül az első kettőt április 28-án, míg a Deltát augusztus 30-án, a Gammát pedig augusztus 29-én alapították, tevékenységi körét tekintve mindegyik cég elsősorban ingatlan adásvétellel foglalkozik. Ezen cégek létezése tökéletesen megmagyarázza azt is, hogy miért nőtt egyik évről a másikra 241 millióról 20,71 milliárd forintra a kapcsolt vállalkozásban szerzett részesedések értéke. Cikkünk írásakor még egyik cég sem található az Igazságügyi Minisztérium e-beszámolós adatbázisában, azaz első törtévükről szóló beszámolót még nem adtak le.
Pénzeszközök, hitelek
A beszámolóban érdekesebb sort jelent az öt évnél hosszabb lejáratú kötelezettségek sávja, itt ugyanis feltűnt összesen 21,04 milliárd forintnyi beruházási és fejlesztési hitel, ami jelentős ugrás a megelőző évben jelentett 185,25 millió forinthoz képest. A Magyar Stratégiai Zrt. a tárgyévben bankszámláján nagyjából 385 millió forintot tartott, ez jelentős emelkedés az egy évvel korábbi 150 millió forintos összeghez képest.
A cégnek nincsen sok dolgozója
A kiegészítő mellékletből kiderültek Matolcsy Ádám cégének részletes béradatai is. A tárgyévben összesen hét embert foglalkoztatott a Magyar Stratégiai Zrt., közülük öten szellemi, ketten fizikai munkát végeztek. A részükre kifizetett teljes bérköltség 38,37 millió forint volt, ez azt jelenti, hogy a dolgozók átlagosan havonta 456 ezer forintos fizetést kaptak.