A Pécsi Sörfőzde 2019-ben az egy évvel korábbival szinte hajszálra azonos, közel 2,7 milliárd forintos nettó árbevételt ért el. Ennél 2017-ben még csaknem 40 százalékkal volt magasabb a forgalma. Csakhogy profilt váltott, ma már csak kisüzemi sörfőzdeként működik, miután tulajdonosai, Matolcsy György két unokatestvére, Szemerey Tamás és Zoltán fontosabbnak tartották, hogy az átalakulás következtében a korábbi évek milliárdos adói helyett szinte mikroszkóppal látható közterhet kelljen leszurkolniuk.
A 2019-es üzleti éve után például alig valamivel több mint 1 millió forint társasági adót szurkolt le a 49 milliós adózás előtti nyereségéből, ami a duplája a 2018-as profitnak. A tavalyi nyereséget – csakúgy, mint a tavalyelőttit – Szemereyek nem vették ki osztalékként. Ennek ellenére a cég eredménytartaléka nemcsak, hogy elfogyott, hanem súlyosan negatív lett, mínusz 1 milliárd forint – ennek oka a kiegészítő mellékletből nem derül ki. A cég „szerencséje”, hogy e hiányt kompenzálja a közel 1,3 milliárdos lekötött tartaléka. Emiatt a saját tőkéje sem csökkent, sőt a nyereség mértékével még nőtt is, így annak 2019 végi 878 milliós értéke áll szemben a 2018-as 830 millióval.
Történt még egy, igaz, kisebb változás a Pécsi Sörfőzde életében tavaly: árbevétele immár teljes egészében belföldi értékesítéséből származott, szemben a 2018-as évvel, amikor még minimális, 6,56 millió értékben adott el komlónedűt külföldön is. Érdekes még, hogy a reklámköltség a 2018-as negyedére, 400 millióra esett.
Míg a sörgyár forgóeszközei 56,8 millió forinttal gyarapodtak 2019-ben, részben a készletei, részben a követelései növekedése miatt, addig a pénzeszközei csökkentek az előző évhez képest. Alapvetően annak következtében, hogy a vállalkozás egyik számlavezető bankja, az ugyancsak Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó NHB Bank tavaly felszámolás alá került. Ezen 23,1 milliót bukhatott a Pécsi Sörfőzde – legalábbis éves beszámolója szerint ennyit számolt el értékvesztés címén. Az Országos Betétbiztosítási Alapból egyébként 31,4 milliós kártalanítás járt a cégnek, ebből azonban 2019 végéig csak 28,3 milliót kapott meg.
Egy év alatt jelentősen, csaknem ötven százalékkal megugrott a cég bérköltsége, 294 millióról 435 millióra. Pedig ennél alacsonyabb arányban emelkedett az átlagos létszáma, a 2018-ashoz képest 17-tel, 107,7-re, ebből a fizikai 67,07, a szellemi 40,63 volt, ami azt jelenti, hogy két számjeggyel nőhettek a havi fizetések.
A Pécsi Sörfőzde kilátásait javítja, hogy kutatásra-fejlesztésre egy négytagú konzorcium vezetőjeként 2018-ban 467,6 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás nyert el, amelynek eredményei a következő években érhetnek be. Ebből az ingyenpénzből Szemereyék cége a tavalyi 81,7 milliót számolt el. A pécsiek mellett a Szegedi Gabonakutató Intézetből, a Szarvasi Agrár Zrt.-ből és a Hubai Ökogazdaságból álló HUNBIO-konzorcium célja, hogy optimalizálja a bio sörfőzési technológiákat, valamint kifejlesszen bio söripari melléktermékek – úgy, mint sörtörköly és sörélesztő – minél nagyobb hasznosítását lehetővé tévő megoldásokat.