Határidő előtt közzétette a 2021. évi beszámolóját a vadászati világkiállítás szervezéséért és lebonyolításáért felelős állami cég, az Egy a Természettel Kft. A dokumentumokból eddig még nem ismert részleteket lehet megtudni az összesen 17 milliárd forintból megrendezett esemény pénzügyeiről.
Így például az egyik legfontosabbat is, hogy pontosan mennyit hozott a konyhára a világkiállítás - azaz mennyi bevétel folyt be a kasszába és a legvégén mennyi maradt vagy épp mennyi hiányzik onnan. A számok alapján rögtön az elején annyit már elárulhatunk: a matek is alátámasztja azt a sikerjelentést, melyet rendre kiadtak a szervezők a világkiállítás látógatói számával az események sikerével kapcsolatban.
Ám mielőtt belevágunk, meg kell jegyezni, hogy az Egy a Természettel Kft. nemcsak a vadászati világkiállításért és kísérőrendezvényeikért felelt, de ellátta a 2021. évi Négyesfogathajtó Lovas Európa-bajnokság (EB) és az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezési, lebonyolítási és koordináló feladatait is. Erre a két eseményre egyébként kicsivel több mint 8 milliárd forintnyi támogatást kapott a társaság: közel félmilliárdot a lovas EB-re, 7,6 milliárdot pedig a kongresszusra.
A rendezvényeknek köszönhetően összesen 654,8 millió forint bevétel folyt be a cég kasszájába. Melynek kicsivel több mint a harmada, 239 millió az, amit jegybevételeknek köszönhet a cég. Emellett nagyobb összeg folyt még be
- szponzori bevételekből, 171,4 millió,
- bérleti díjakból, 99,3 millió
- és újsághirdetés bevételeiből 52,2 millió forint.
Az értékesítésből származó saját bevételeknél sokkal nagyobb mértékben kapott egyéb bevételt a társaság, egészen pontosan majdnem 17,6 milliárd forintot.
Erre szüksége is volt, hiszen a szervezés-lebonyolítás feladatai nagy költségűek voltak. Anyagjellegűként kicsit több mint 15 milliárd forintot költöttek el, melyből a legnagyobb tételt, 14,9 milliárdot az igénybe vett szolgáltatások emésztettek fel. Ennek zöme (14,01 milliárd forint) semmi másra nem ment el, mint a kommunikációra és a rendezvény költségeire.
A személyi jellegű ráfordítások közel egymilliárd forintot tettek ki. Az átlagos létszám a cégnél 47 fő volt, viszont a fluktuáció és a munkaerőigény meglehetősen változatosan alakult. Mint a kiegészítő mellékletben írják, a csúcsidőszak ebből a szempontból a június-szeptember volt, majd utána folyamatosan csökkenni kezdett a létszám. Mindenesetre még így is kimagasló átlagos havi bért kapunk a bérköltség alapján.
47 fővel számolva havonta kicsit több mint bruttó egymillió forint átlagos bért kapunk a kft.-nél.
Az már üzemi szinten is megmutatkozott, hogy a rábízott támogatással jól gazdálkodott a cég, hiszen itt is nyereséges volt a működés. Ezt már nem is befolyásolta érdemben a pénzügyi műveletek eredménye, így
végeredményben 510 millió forintos tiszta profit maradt év végén.
Ezt - nonprofit társaság lévén - az eredménytartalékba fogják helyezni a dokumentumok alapján.
A fentieken túlmenően azonban más érdekességek is kiderülnek. Például, hogy 93 szervezet részére a cég is támogatást nyújtott, összesen közel 3 milliárd forint értékben. Ebből országos szinten 1500 rendezvényt valósítottak meg, miközben
- 450 millió a Négyesfogathajtó és Lovastorna Európa-bajnokság kiadásait fedezte,
- az Eucharisztikus Kongresszussal összefüggésben pedig kicsivel több mint 1 milliárd forintot adtak támogatásként, melyből a Hősök terén megvalósult, Ferenc pápa által celebrált szentmise, a Margitszigeti családi nap, valamint a zarándokok ellátási költségeit fedezték.
A cég mérlegéből pedig kiderült:
a megvásárolt Fátyol magyar vizslát, mint kabalaállatot 150 ezer forint értéken tartják nyilván
- a kiállításra elkészült, bemutatott és tovább hasznosítható állatpreparátumok 62 milliós,
- a szobrok 302 milliós,
- a filmek pedig 785 milliós értékkel szerepel a könyvekben.