Az életmódorvoslás pozitívan befolyásolja a szakmai elégedettséget, megóv a kiégéstől
Az életmódorvoslás a LifestylePro Academy fő oktatási területe, ahol a képzéseken nemcsak egészségügyi szakembereket, hanem magánszemélyeket is oktatnak, így nekik szól a vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzés. Az életmódorvoslás az egészségügyi szakemberek kiégésének kezelésére és csökkentésére számos lehetőséget biztosít – erre hívta fel a figyelmet nemrég egy, az American Journal of Health Promotion című folyóiratban közzétett tanulmány.
A tanulmány során megkérdezett 482 fő közül a válaszadók 90%-a azt tapasztalta, hogy az orvosi gyakorlatukba integrált életmódorvoslás pozitív hatást gyakorolt a szakmai elégedettségükre. Amellett, hogy javult a saját teljesítményük, még a klinikus és a beteg közötti kapcsolatok is tartalmasabbá váltak.
Mi lehet a kapcsolat az életmódorvoslás és a kiégés csökkenése között?
Az életmódorvoslás beépítése és a kiégés megtapasztalásának csökkent valószínűsége között a tanulmány szignifikáns összefüggést mutatott ki az egészségügyi szakemberek körét vizsgálva. Azoknál a szakembereknél, akik az életmódorvoslást szélesebb körben gyakorolták, 43%-kal kisebb volt az esélye a kiégés megtapasztalásának.
A szakmai elégedettséghez számos tényező hozzájárult: ilyen volt az eredményesség, a betegek elégedettsége, a tanítás öröme. A kiégés gyakorisága riasztó szintet ért el az egészségügyi szakemberek körében – 63%-uk tapasztalta mindezt, ami nagy növekedés a korábbi 44%-hoz képest.
Az életmódorvoslás szerepe
Az életmódorvoslás terápiás életmódbeli beavatkozásokra összpontosít, fókuszában a krónikus betegségek állnak, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség vagy az elhízás kezelése. Az említett állapotok kezelhetőek és gyakran vissza is fordíthatóak életmódbeli változtatásokkal, teljes értékű növényi táplálkozással, rendszeres testmozgással, pihentető alvással, a stressz hatékony kezelésével, az egészségre kockázatos anyagok kerülésével.
Az életmódorvoslás az egészségügyi szakemberek számára számos előnyt tartogat, például lehetővé teszi, hogy a betegekkel holisztikusan foglalkozzanak, azaz a fizikai panaszok mellett figyelembe vegyék az érzelmi szempontokat is. Sokan beszámoltak arról, hogy örömet éreznek, és értelmet találnak a szakmai munkájukban.
A saját életükbe beépített életmódváltás csökkentette a kiégés kialakulásának esélyét, akik fokozták a fizikai aktivitásukat, áttértek a túlnyomórészt teljes értékű növényi alapú étrendre, illetve hatékony stresszkezelési technikákat alkalmaztak, a jóllétük javulásáról számoltak be.
Az életmódorvoslás elveinek alkalmazása az egészségügyi szakemberek esetében rengeteget segíthet a kiégés megelőzésében.