Az új hálózat 50 és 150 megabit/szekundum gyorsaságú internetletöltést bizosíthat majd. Viszonyításképp: a német internetezők átlagos letöltési sebessége jelenleg 54 megabit/szekundum.
Az általában 35 ezer méter magasan telepített, hagyományos műholdakkal szemben a Starlink szatellitjei mindössze 550 méterrel a fejünk fölött fognak keringeni. A technológiának hála szélessávú internetkapcsolathoz juthat többek közt az a 21 millió vidéki amerikai, akiknek eddig egyáltalán nem volt hozzáférése a világhálóhoz.
A Starlink legfőbb haszonélvezői ezzel együtt azok az óriáscégek lehetnek, amelyeknek többek közt az önvezető járművekhez, vagy a gépek közti kommunikációhoz van szükségünk a világszerte elérhető, rekordsebességű internetre.
“Az első felhasználók közt lesznek a mezőgazdaságban, a légi személyszállításban és a feldolgozóiparban érdekelt cégek” - árulta el Grundbert Scherf, a tech-terület szakértője a McKinsey tanácsadócégnél. Az amerikai Morgan Stanley becslései szerint a Starlink által megteremtett, ma még 3,9 milliárd dollár értékű piac 2045-re akár a 95 milliárd dollár összértéket is elérheti.
A Starlink költségeit a SpaceX 2018-ban, akkor még 12 ezer műholdas hálózattal számolva 10 milliárd dollárra becsülte. Ez a McKinsey szerint azt jelentené, hogy a Föld körüli pályára állított anyag minden egyes kilogrammja 1835 dollárba kerül a cégnek. Ez szenzációs ár-érték arány, figyelembe véve, hogy az űrjárműveknél egy kiló anyag űbe juttatása mintegy 54 ezer dollárba is kerülhet.
A felhasználóknak ugyanakkor mélyen a zsebükbe kell nyúlni: a rendszer telepítési ára 499 dollár, míg a havidíja jelenleg 99 dollár.
Építőipari magazin | Internetvilág | 100x | Usite | Hírkút