4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

33 százalékos tulajdonrészre van felügyeleti engedélye, most 32,9 százaléka van, de tovább vásárolná a CIG-részvényeket a felerészben Mészáros Lőrinc által birtokolt Hungarikum Biztosítási Alkusz. Ha innen tovább akarnak lépni, nem csak újabb engedély kell az MNB-től, hanem kötelező felvásárlási ajánlatot is kell tenni a többi részvényes felé - ezt lépték most meg.

Benyújtották a Magyar Nemzeti Bankhoz felügyeleti jóváhagyásra a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. kötelező nyilvános vételi ajánlatát a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. részvényeire - közölte a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A dokumentum szerint a vételi ajánlatot azért teszik, mert

a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. tulajdonosi részesedése a CIG-ben elérte a 32,9 százalékot, de a kft. meg kívánja haladni a 33 százalékot.

Ez utóbbi feltétele a nyilvános ajánlattétel.

327 forintot adnának a papírért, ami jelenleg 335-ön forog

A tájékoztatás szerint a CIG papírjainak 3 havi súlyozott átlagára 326,5378 forint volt, míg az egy részvényre jutó saját tőke 147,21 forintot tett ki. A törvény szerint az ajánlati árnak e két összeg magasabbikát meg kell haladnia, így határozták meg a 327 forintot.

A CIG Pannónia részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír pénteken 335 forinton zárt, éves maximuma 388, minimuma 165 forint volt. Eddigi legmagasabb ára 950 forint volt, 2011 áprilisában, a legalacsonyabb 100 forint, tavaly márciusban.

Illusztráció (MTI Fotó)
Illusztráció (MTI Fotó)

Szárnyal a Hungarikum, amelynek felerészben Mészáros Lőrinc a tulajdonosa

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly novemberben engedélyezte, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben a Hungarikum Alkusz Kft. 20 százalékos határértéket meghaladó, de 33 százalékot el nem érő közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen.

Ennek előzménye, hogy a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. szeptember 24-én megállapodott az Opus Global Nyrt.-vel, hogy utóbbitól megvásárolja a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. alaptőkéjének 24,85 százalékát megtestesítő részesedését, 23 466 020 darab részvényt. Az erről megkötött szerződés hatályba lépéséhez szükség volt az MNB engedélyére. 

Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója akkor azt közölte: pénzügyi- és stratégiai befektetésként tekintenek a CIG Nyrt.-re és leányvállalatára.

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos és a Keszthely Holding közös tulajdona. A Hungarikum valósággal szárnyal: nettó árbevétele 2020-ban már a 6,5 milliárd forintot közelítette, ami több mint 2 milliárddal több a 2019-esnél. Az eredményből 3 milliárd forintot osztalékként fel is vettek a tulajdonosok - az eredményről és a háttérről az Mfor.hu nemrég alapos összeállítást közölt.

 

A CIG feletti irányítás megkaparintását követően azt deklarálta a Mészáros Lőrinc által felerészben tulajdonolt Hungarikum, hogy arra apellál, a 2023 közepéig egyesülő három nagybankot, a Budapest Bankot, az MKB Bankot és a Takarékbankot összefogó Magyar Bankholding – amelynek legnagyobb tulajdonosa maga Mészáros – tetemes, mintegy 1,9 milliós, zömében lakossági ügyfélköréből minél többnek tud CIG-es biztosítást értékesíteni.

 Az idén az első negyedévben a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. adózott eredménye 383 millió forintra nőtt a tavalyi év azonos időszakában mért 243 millió forint nyereség után. A csoport teljes átfogó jövedelme 67 millió forint veszteség volt január-márciusban az egy évvel korábbi 1,18 milliárdos mínusszal szemben. A saját tőkéje a 2020. év végi 13,894 milliárd forintról 13,795 milliárd forintra csökkent az első negyedévben. A saját tőke változását a teljes átfogó jövedelem 67 millió forintos veszteségének elszámolása és a visszavásárolt saját részvények összege (mínusz 32 millió forint) okozta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!