A csütörtök este megjelent Magyar Közlönyből kiderül: módosítja a kormány a 2001-ben kiadott rendeletet az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről. A módosítás a felszíni vizek és víztartó képződmények hőszennyezés elleni védelme érdekében hozott intézkedéseket érinti.
Eddig ugyanis minden esetben biztosítani kellett, hogy a paksi erőmű felmelegedett hűtővizének a Dunába visszaengedése ne emelje a vízhőmérsékletet 30 fok fölé az erőműtől számított 500 méteres Duna-szakaszon. Ha a víz annyira felmelegszik, hogy ezt a határértéket elkezdi közelíteni a hőmérséklet, akkor az atomerőmű teljesítményét visszafogják - erről az MVM honlapján részletes leírás is található.
Az energiaügyi miniszter most megjelent rendelete ezen változtat: egy olyan új pont kerül a rendeletbe, ami szerint
a 30 fokos határérték ellátásbiztonsági okból az energiapolitikáért felelős miniszter hozzájárulásával túlléphető.
Hogy mennyi ideig és milyen mértékben lehet átlépni ezt a vízhőmérséklet-határt, arról a rendeletben nincs szó. Ha az eset bekövetkezik, arról tájékoztatást kap a környezetvédelemért felelős miniszter és a vízügyi igazgatási szervek irányításáért felelős miniszter. A Lantos Csaba által jegyzett rendelet pénteken már hatályba is lépett.