Orbán Viktor unokaöccsének a neve az idei év elején járta végig a hazai sajtót, amikor is a 444 arról számolt be, hogy új ügyvezetője lett az Orbán-család legnagyobb bányászati cégének, a gánti Dolomit Kőbányászati Kft.-nek Orbán Dávid személyében. A lap információi szerint az 1987-es születésű Orbán Dávid Orbán Viktor testvérének, Orbán Győzőnek a fia.
Noha január elsejétől tölti be a családi cégben az ügyvezetői posztot, nem ez az első céges szerepvállalása. 2017 februárjától kezdve a kavics-, homok- és agyagbányászattal foglalkozó Murobán Kft. kisebbségi tulajdonosa, 2017 novemberétől pedig a lakó- és nem lakóépület építésével foglalkozó Rodávi Építőipari Kft. kisebbségi tulajdonosa.
Még ugyanebben az évben, szeptemberben szerzett tulajdonrészt a szintén kavics-, homok- és agyagbányászattal foglalkozó Vörös Kavics Bányászati Kft.-ben is, ám ettől 2020 novemberében megvált. A számok alapján azonban elég rosszul időzítette az ifjabbik Orbán a kiszállást, a cég ugyanis az addigi szerény teljesítmények után tavaly szinte szárnyalni kezdett.
A Vörös Kavics Kft.-nek 2017-es megalapítása óta pont a 2020-as év volt az addigi legjobb, hiszen majdnem 29 millió forintos árbevételt értek el, melyből a végére 3,6 milliós tiszta nyereség maradt. Az ezt megelőző években olykor ennél jóval gyengébben is teljesített: az első teljes évében, 2018-ban 6,4 millió forint árbevételből 7,7 milliós profitot csináltak, 2019-ben volt hirtelen egy nagyobb ugrás, 27,2 milliós árbevételből 6,9 milliós nyereséggel zárt.
Ezeket a számokat aztán bőven túlteljesítette az első, Orbán Dávid nélküli év.
2021-ben ugyanis 944 (!) százalékkal nőtt a cég értékesítésből származó árbevétele: 28,9 millió forintról kicsivel több mint 302 millió forint fölé.
Noha ezzel párhuzamosan a cég ráfordításai is hatalmasat ugrottak, a jövedelmezőséget ez nem vetette vissza. Anyagjellegű ráfordításként 18,9 millió után 247,4 milliót számoltak el, személyi jellegűként pedig egy forintot sem - lévén nincs alkalmazottja a cégnek. Ennek fényében egyébként még különlegesebb teljesítménynek tűnik a bevétel ilyen szintű emelkedése. Egyéb ráfordításként 25,3 milliót számoltak el a korábbi 1,7 millió után, így
üzemi szinten 1111 (!) százalékkal nőtt az eredmény: 3,5 millióról 42,6 millióra.
Mivel pénzügyi műveletek nem történtek tavaly a cégnél, ezt az eredményt csak a 2,8 milliós adófizetési kötelezettség csökkentette.
Végeredményben a cég profitja 1064 (!) százalékkal ugrott egyetlen év alatt, 3,6 millió forintról 39,8 millióra.
Az összegből a taggyűlési jegyzőkönyv tanúsága szerint nem fizettek osztalékot, ezt bent hagyták a cégben. Ám nem tévedünk talán nagyot, ha azt feltételezzük, ha ehhez hasonló növekedési ütemet folytatnak a következő években is, eljöhet még az, amikor osztalékot vesznek ki a cég eredményéből.
Orbán Dávid ezzel a legjobban prosperáló érdekeltségétől vált meg két évvel ezelőtt. A Murobán Kft. ugyanis bár nyereséges, az nagyságrenddel kisebb, mint a Vörös Kavics profitja. Tavaly alig több mint 9 millió forint folyt be a kasszába, amiből 8,7 millió nyereség maradt. A Rodávi Kft. pedig az elmúlt években csupán egyszer tudott nyereséget termelni, 2019-ben, akkor 23,3 milliós árbevétel folyt be a kasszába és 16,4 milliós profit maradt év végére. Tavaly ez a cég 7,9 milliós árbevételt realizált, melyből a költségek elszámolása után 609 ezer forint veszteséget kellett elkönyvelniük.