3p

Stabilan tartja az alcsútdobozi golfpályák bérleti díját a miniszterelnök édesapja.

Néhány évvel ezelőtt teljesen új tulajdonosi körbe került az alcsútdobozi golfpálya. Magát a golfklubot üzemeltető cég Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került, a Máriavölgy Zrt. a Talentis Group Zrt. leánycége lett, ezzel párhuzamosan pedig a területet birtokló PSU Kft. a miniszterelnök édesapja, Orbán Győző tulajdona lett. A kormányfő gyerekkori barátja és édesapja tehát nyíltan üzleti kapcsolatba került. Hogy ennek a kapcsolatnak, milyen szerepe és hatása van a PSU Kft. gazdálkodására, azt csak feltételezni tudjuk, mindenesetre nem feltétlenül megszokott dolog, hogy a jelenlegi inflációs környezetben nem változtatnak a bérleti díjakon. 

Erre lehet következtetni abból, hogy az ingatlan tulajdonjogával rendelkező, azt bérbeadó PSU Kft. az előző évivel lényegében forintra megegyező árbevételt könyvelt el, 12,243 millió forintot. Mivel a bérbeadáson kívül más tevékenységet nem igazán végez a cég, és alkalmazottja sincs, csupán 573 ezer forintos anyagjellegű ráfordítást számolt el. Igaz, az ingatlan értékcsökkenési leírása - 11,9 millió forint értékben - minden évben "elviszi" a bevételt. Így végeredményben a korábbi 864 ezres veszteség után tavaly 431 ezer forintos veszteséget könyvelt el. 

A klub területe madártávlatból. Fotó: Pannónia Golf és Country Club
A klub területe madártávlatból. Fotó: Pannónia Golf és Country Club

Ennél összetettebb a golfklubot üzemeltető Mészáros-cég a Máriavölgy Zrt. gazdálkodása, bár hiába folyt be több bevétel, összességében mégis gyenge évet tudhat maga mögött a társaság. 

A cég az elmúlt évben 416,5 millió forintos árbevételt könyvelt el, ami majdnem 20 százalékkal magasabb az előző évinél. A cég gazdálkodásából azonban nagyon hiányozhatott egy 101 millió forintos tétel, melyet 2020-ban az egyéb bevételek között kapott támogatásként könyveltek el. Tavaly ezen a soron így már csak 27 ezer forintot tüntettek fel. 

Ezzel párhuzamosan a cég kiadásai is magasabb szinten alakultak tavaly. Anyagjellegűként 197 millió forintot számoltak el az előző évi 185 millió után, a személyi jellegűek pedig 160 millióra nőttek 133 millióról. Mindez úgy, hogy a dolgozói létszámban nem volt változás, tavaly is 24 fő állt a Zrt. alkalmazásában. A bérköltségből levezetve az átlagos havi bruttó bér 477 ezer forintra nőtt az előző évi 402 ezerről. 

Végeredményben a cég a korábbi 42 milliós tiszta profit után tavaly már csak 7 millió forintot tudott elkönyvelni. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!