Kezdjük a polikristályos napelemmel: mik az előnyei?
Az egyik legfontosabb előnye (legalábbis Magyarországon!), hogy felhős és borús időjárás közben számíthatunk vele a legjobb teljesítményre. Az sem probléma, ha csak szórt fényhez jut hozzá, emellett több szempontból kisebb igényű: kevésbé érzékeny a tájolásra, sőt, a dőlésszögre is.
De ez még nem minden: mivel a gyártási folyamat egyszerűbb, kevésbé drága és gyorsabb is, végfelhasználóként a fizetendő ár is alacsonyabb lesz.
És elég tartós az ilyen napelem? Abszolút. A gyártók 25 éves garanciát vállalnak arra, hogy legalább 80%-os teljesítményen képesek működni, és vannak olyan darabok, amelyek jól “elfutnak” 3-4 évtizedig is. A hőmérséklet-ingadozást is jól bírják, valószínűleg Magyarországon nincs is olyan pont, ahol ne boldogulnának el: kb. -40°C és +85°C között mindent kibírnak! Olcsón a legjobbat? Eddig nagyon úgy tűnik!
Vannak hátrányai is?
Igen. Ha nem lennének, akkor minden bizonnyal ez lenne az egyetlen létező típus. A hatásfoka gyártótól és modelltől függően 14-15%, amely a monokristályoshoz képest alacsonynak számít. A szórt fénnyel kiválóan működik, mint már említettük, de a direkt napfénnyel kevésbé.
Magyarországot nézve az ország északi részén és / vagy dimbes-dombos, hegyes, árnyékos vidékeken a polikristályos jobb választás.
A Solarzone-nál profik dolgoznak, akik tudják melyik lesz az a napelem rendszer ami Önnek a legjobb megoldást nyújtja. Mi azt javasoljuk, hogy mindig bízzuk profikra a napelem rendszerek tervezését és kivitelezését is.
Mik a monokristályos napelemek előnyei és hátrányai?
Ez a technológia tudja a legtöbb áramot kinyerni a közvetlen, direkt fényből. 15-19%-os hatásfok a jellemző: ez a legmagasabb hatékonyság jelenleg.
Kisebb helyigénnyel rendelkeznek, mint más napelem technológiák, és tartósak is: hasonlóan a polikristályoshoz, 25 év garanciát adnak a gyártók a 80%-os hatékonyságra. Ez egyáltalán nem hangzik rosszul, és az ország legnaposabb részein (pl. Szeged, Makó, stb.) és / vagy kisebb helyen (garázstetőkön pl.) ez lehet a legjobb megoldás. Árban hasonló, de valamivel a polikristályos alatt marad, ezzel meggyorsítva a megtérülést.
De hátrányokból valamivel több van, mint a polikristályos esetében. Ez a technológia nagyon érzékeny a szórt fényre (nem tudja olyan jól hasznosítani), a tökéletes tájolás itt még fontosabb.