3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Látszólag kiheverte a Vajna Tímea érdekeltségében is lévő japán luxusétterem a koronavírus-járványt - igaz, az árbevétel tekintetében volt már jobb éve is a tavalyinál.

Nem fér kétség ahhoz, hogy Andy Vajna öröksége, a Nobu japán luxusétterem kiheverte a koronavírus-járványt és az általa okozott sokkot. Elég csak az éttermet üzemeltető cég, a BONU Vendéglátóipari Kft. forgalmára nézni - a társaság már egy hónappal a határidő előtt leadta a 2021-es évre vonatkozó beszámolóját.

Eszerint a Kempinsky Hotel oldalában működő étterem 924,7 millió forintos forgalmat csinált tavaly, ami 58,5 százalékkal haladja meg a Coviddal terhelt 2020-as év adatát. Érdemes megjegyezni ugyanakkor, hogy ez még távol van a rekordévtől, hiszen a pandémia előtti békeévben 1,3 milliárdos forgalmat teljesített az étterem. Ezzel párhuzamosan még 42 millió forint egyéb bevételt könyveltek el, aminek zöme, 38 millió forint a kiegészítő melléklet szerint kapott támogatásként került a könyvekbe.

A Nobu kiheverte a koronavírus-járványt. Fotó: MTI
A Nobu kiheverte a koronavírus-járványt. Fotó: MTI

A bevételek megugrásával párhuzamosan a kiadások is emelkedtek, igaz, szerényebb mértékben. Anyagjellegűként 38 százalékkal többet, 498 milliót számoltak el, melynek jelentős része, 162 millió forint csak az éttermi anyagköltség, majdnem 43 millió forint pedig a feldolgozási anyagveszteség. Személyi jellegűként pedig majd' 20 százalékkal több költséget számoltak el, 308 millió forintot.

A költségeknél járva érdemes megjegyezni, hogy a NOBU licenc díja jelentősen megemelkedett egy év alatt: míg 2020-ban 42 milliót fizettek ki, tavaly ez már 77,4 milliót jelentett. Ezzel párhuzamosan a bérleti díj is nagyot nőtt: 37 millióról majdnem 55 millió forintra.

Ennek eredményeként üzemi szinten jelentősen nőtt a cég tevékenységének jövedelmezősége, hiszen a korábbi 92 milliós mínusz után már 128 millió forintos nyereséget mutattak ki. Ezt a pénzügyi műveleteken elért eredmény és az adófizetési kötelezettség némiképp csökkentette.

Így a tiszta profit minden idők legjobbja lett, 116,3 millió forint.

Az már a cég taggyűlési határozatából derül ki, hogy ebből a nyereségből 60 millió forintot fizetnek ki osztalékként a tulajdonosoknak. Ez szintén rekordnak számít. Mint az az alábbi ábrán is jól látható, 2015 óta, hogy a néhai Andy Vajna cége, az AV Investments tulajdába került a cég, ekkora osztalékot még sosem vettek ki a cégből.

De, hogy kik is a tulajdonosai a Nobu éttermet üzemeltető cégnek? Az már a kiegészítő melléklet első fejezetéből, a bemutatásból is kiderült, hogy némi átalakuláson ment át a tulajdonosi szerkezet. 2020-ban ugyanis 49 százalékos tulajdonrésze volt a cégben az Alaszka 2000 Kft.-nek, mely a Reál élelmiszerláncról ismert debreceni milliárdos, Ráthonyi Zoltán érdekeltsége. Vajna Tímea kedvese pedig az ifjabb Ráthonyi Zoltán. 2021. áprilisától azonban ez a tulajdonrész átkerült a BUNO Investments Kft.-hez. A cég többségi tulajdonosa 51 százalékkal az AV Investments Kft - ebben változás nem történt.

Lényegében viszont csak formainak tűnik a tulajdonosváltás. A BUNO Investments Kft.-t ugyanis egy évvel korábban, 2020. márciusában alapították. Tulajdonosai a Ráthonyi-család cégei - az Alaszka 2000 Kft. és az Alaszka Investments -, valamint a BW-Invest Kft. Utóbbi cégben minősített többségű befolyással rendelkezik az OTP igazgatóságában is pozíciót betöltő Wolf László.

A 60 millió forintos osztalék tehát közöttük oszlik meg. A taggyűlési döntés alapján ebből 30,6 millió forintot kap a többségi tulajdonos, az AV Investments Kft., 29,4 milliót pedig a BUNO Investments.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!